Pořad odvysílá Česká televize příští rok na podzim a možná se dočkáme i několika pokračování. Podle obou tvůrců by měl už samotný interiér Úřadu pro zřízení brněnského metra reflektovat dynamickou moderní brněnskou současnost: dvoje velké hodiny na stěně budou nepřetržitě ukazovat pražský a brněnský čas. Nebude chybět graf s aktuálním kursem brněnské a pražské koruny.
Tvůrci pořadu operují s předběžným návrhem brněnského metra, podle něhož by mělo mít pět tras a dvacet stanic. Čtyři budou hvězdicovitě protínat město, pátá bude mít tvar prstence, jenž spojí konečné stanice všech ostatních tras. Ta bude sloužit k okružním vyhlídkovým jízdám.
Kolik mají mít jednotlivé trasy stanic?
Svoboda: Celkem dvacet. Tolik je totiž obrazů Muchovy Slovanské epopeje. Každé z pláten bude zdobit nástupiště jedné z nich, čímž se vyřeší problém, kam s nimi. Metro je ideální obrazárna: panuje tam stabilní teplota a vlhkost, je tam obvykle dostatek návštěvníků, vstupné bude součástí jízdného, kustodky budou zároveň revizorkami.
Obrazy budou také podél eskalátorů. S ohledem na to, že Brno a vlastně celá Morava je duchovněji založená než Čechy, počítá náš návrh s tím, že na stěně podél stoupajících eskalátorů budou obrazy křížové cesty od nějakého významného výtvarníka.
Kolečko: Podél eskalátorů klesajících dolů do metra se budou zase symbolicky střídat fotografie interiérů brněnského Nevyššího soudu s obrazy Posledního soudu.
Můžete prozradit o připravovaném pořadu něco bližšího?
Svoboda: Můžeme prozradit, že se bude vysílat na podzim příštího roku v České televizi, a že v hlavních rolích se můžete těšit na Davida Matáska a Jiřího Schmitzera. Ale hlavně by tu mělo zaznít, že jsme tím pořadem chtěli upozornit na to, že v Brně metro chybí. Obnovit diskusi na toto téma.
Kolečko: Sepsali jsme už i petici, do níž bychom rádi pozvali významné postavy brněnského uměleckého, kulturního i společenského života.
Kolik se vám podařilo shromáždit podpisů?
Svoboda: No, jsme tam zatím my dva.