Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ministerstvo proti Ordinaci v růžové zahradě. Nelíbí se mu prodej léku

Ekonomika

  8:00
PRAHA - Pacientka požádá lékařku o levnější variantu léku. Doktorka ji ale poučí, že levnější verze neexistuje. Nabídne jí ovšem, že lék objedná do ordinace a dá ho pacientce, která ho zaplatí až ve chvíli, kdy bude mít peníze. Tak vypadá scéna ze seriálu Ordinace v růžové zahradě, konkrétně jednoho z lednových dílů. Ministerstvu zdravotnictví se ale nelíbí, jde prý proti zákonu.

Seriál Ordinace v růžové zahradě. foto: Archiv TV NOVA

„Tento způsob výdeje není v souladu se zákonem o léčivech,“ ohradil se úřad. Podle ministerstva je role lékaře a lékárníka v Česku striktně rozdělena. A dodává proč. Rozdělení má bránit tomu, aby lékař předepisoval pro svůj prospěch konkrétní léky. Nemusí se navíc starat ani o jejich skladování a evidenci.

Škodí pacientům

Lékař podle ministerstva ani nemůže nabídnout pacientovi nejvhodnější lék z široké nabídky. V Česku je přibližně 60 tisíc registrovaných léčivých přípravků. „Zkušenosti z oblasti dozoru jednoznačně indikují, že lékaři, kteří se takového protiprávního jednání dopouštějí, prokazatelně svým pacientům předepisují a vydávají pouze léčivé přípravky, které mají 'skladem' u sebe v ordinaci,“ upozorňuje ministerstvo.

ČTĚTE VÍCE O ORDINACI:

A to podle něj pacientům škodí hned z několika důvodů. Například proto, že lékař nemá možnost nabídnout "generickou substituci", což je levnější kopie originálního přípravku.

„Tímto způsobem je pacient omezen jak ve výběru nejvhodnějšího léčivého přípravku ze stránky odborné, tak ze stránky finanční, neboť není možné realizovat např. tzv. generickou substituci, tedy záměnu léčivého přípravku za jeho levnější variantu, která může probíhat pouze v lékárně,“ píše ministerstvo.

Product placement v seriálu Ordinace v růžové zahradě

Nova nemá problémy s Ordinací poprvé. Řešit musela i spor o product placement

Jenže Nova matoucí scénu jako problém nevidí. "Seriál Ordinace v růžové zahradě 2 je fikce a jako taková nemusí odpovídat skutečnosti. Scénář je primárně tvořen tak, aby vykresloval jednotlivé postavy, jejich vlastnosti a charakter. V takovém případě pak může zobrazovat situace, které nejsou v souladu s realitou." uvedla pro server Lidovky.cz Marie Fianová z tiskového oddělení televize.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Konec podzimní nudy: Zkraťte si čekání na Ježíška v BRuNO family parku
Konec podzimní nudy: Zkraťte si čekání na Ježíška v BRuNO family parku

Víte, jaký je rozdíl mezi slovy zábavní a zábavný? V případě BruNO family parku v Brně rozhodně žádný! Vydejte se spolu s námi do zábavního parku,...

Mohlo by vás zajímat