Pátek 3. prosince 2021, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ordinací chceme vzdělávat. Teď se ale musíme omluvit, říká producentka seriálu

Ekonomika

  13:47
Scéna ze seriálu Ordinace v růžové zahradě, na kterou si stěžovalo Ministerstvo zdravotnictví, neboť neodpovídá realitě, je podle producentky pořadu Lenky Hornové opravdu chybná a televize se za ni omluví. "Chtěli jsme zdůraznit morální hodnoty postavy a ulítlo nám to," říká Hornová v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Zlata Adamovská hraje v seriálu doktorku Valšíkovou foto: Archiv TV NOVA

Lidovky.cz: Jak vnímáte stížnost Ministerstva zdravotnictví, které si stěžuje na jednu ze scén lednového dílu Ordinace v růžové zahradě?
Budeme se určitě omlouvat, je to naše chyba. Dostali jsme už vyjádření od České zdravotnické komory a my jsme jim zpětně odepisovali, že se omlouváme. Celé to vzniklo tak, že se náš autorský tým snažil vymyslet, jak zdůraznit morální hodnotu hlavní postavy - lékařky Valšíkové. A protože jsme tentokrát vycházeli pouze z našich praxí z ordinací, kde jak víme, je to běžná praxe, nenapadlo nás si tentokrát ověřit, že je to nelegální postup.

Producentka seriálu Ordinace v růžové zahradě Lenka Hornová

Producentka seriálu Ordinace v růžové zahradě Lenka Hornová

Lidovky.cz: Konzultujete s odborníky všechny scény, které se v seriálu objeví?
Samozřejmě, ale je pravda, že tohle nás nenapadlo ověřit. Takže myslím, že omluva je na místě, protože se v Ordinaci snažíme lidi vzdělávat a tohle nám ulítlo.

Scéna ze seriálu Ordinace v růžové zahradě

Pacientka požádá lékařku o levnější variantu léku. Doktorka ji ale poučí, že levnější verze neexistuje. Nabídne jí ovšem, že lék objedná do ordinace a dá ho pacientce, která ho zaplatí až ve chvíli, kdy bude mít peníze. Tak vypadá scéna ze seriálu Ordinace v růžové zahradě, konkrétně jednoho z lednových dílů. Ministerstvu zdravotnictví se ale nelíbí, jde prý proti zákonu.

Lidovky.cz: Mnoho vašich diváků věří, že scény ze seriálu jsou reálné, ani nepřemýšlí o tom, že by pořad mohl být fikcí.
Z toho důvodu máme poradce z různých nemocnic, ze Střešovic nebo z Motola, se kterými konzultujeme už hotové scénáře. Někdy se radíme i ve fázi literární přípravy. Za tu dobu, co chrlíme dva díly týdně, jsme ale chybovali pouze dvakrát. Poprvé před třemi lety, kdy jsme v seriálu použili opačně záchranářskou vestu.

Lidovky.cz: Takže se snažíte, aby byl pořad založen na skutečnosti?
Poměrně často děláme pokusy, víme, že jeden z hlavních požadavků diváků je právě edukace. Mají rádi, když se mohou něco nového dozvědět. Takže si dáváme poměrně velký pozor, abychom měli reálie správně.

Lidovky.cz: Kolik lidí se na scénáři podílí?
To vám řeknu úplně přesně, máme šéfautorku, dva lidi co vymýšlí příběh a dva dramaturgy. Dialogy píše na střídačku pět nebo šest lidí. Finální verzi pak konzultujeme.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz: Stalo se vám někdy, že byste museli řešit stížnosti na to, že děláte reklamu na léky?
Ne, nikdy se nám to nestalo. Dělali jsme reklamu maximálně na potravinové doplňky a zase, jsme navázaní na odborníky, a co se týče lékárny, tak tam máme také navázanou spolupráci. Snažíme se, aby byl seriál reálný a snažíme se to dělat správně.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat