Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ministr chce pomoci cestovnímu ruchu snížením DPH

Ekonomika

  13:09
PRAHA - Ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška chce snížit daň z přidané hodnoty pro služby cestovního ruchu. Poslance se dnes na semináři ve sněmovně snažil přesvědčit také o nutnosti dalších úprav zákonů, které mají pomoci oboru postiženému krizí.

Turisté v Praze foto: Lidové noviny

Změny by mohly nastat například také v průvodcovské činnosti, vízové politice nebo v platbách obytných přívěsů a karavanů za dálniční známky. MMR to dnes sdělilo v tiskové zprávě.

Návrh přesouvá služby v cestovním ruchu do snížené sazby daně a není tedy v rozporu se záměrem ministra financí Eduarda Janoty zvýšit sazby daně, řekl Vondruška později na tiskové konferenci. "Na té druhé misce vah je 30.000 pracovních míst," zdůraznil.

Předseda sněmovního výboru pro veřejnou správu Tom Zajíček (ODS) poukázal na to, že služby v cestovním ruchu spadají do různých sazeb, což způsobuje problémy. "To je určitá komplikace, kterou by toto vyřešilo," řekl Zajíček.

Zatímco podle současného zákona spadají například ubytovací služby do devítiprocentní sazby, v restauracích už musí zákazník platit 19procentní sazbu.

Vondruška spolu s podnikatelskými svazy a asociacemi plánuje přesun průvodcovské činnosti mezi vázané živnosti a vyjmutí obytných přívěsů a karavanů nad 3,5 tuny z povinnosti platit krátkodobé dálniční známky.

Další priority, které hodlá ve sněmovně prosadit, se týkají například neoprávněného podnikání nebo zřízení podvýboru sněmovny pro cestovní ruch.Každou z nich bude poslancům prezentovat jeden ze zástupců jednotlivých oborů cestovního ruchu.

"Tyto priority jsme společně vyhodnotili jako ty nejpalčivější. Je potřeba je podle mého názoru brát vážně a přijmout příslušné legislativní změny, které by cestovnímu ruchu v této složité ekonomické době výrazně pomohly," uvedl šéf MMR.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...

Mohlo by vás zajímat