Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Místo doletu: nedůležité. Lidé kupují lety podle ceny, prodejci mění taktiku

Ekonomika

  6:00
PRAHA - Vyplnit místo odletu, příletu, přesné datum a věřit, že se objeví vhodná letenka. To je způsob nákupu, který řada Čechů opouští. Většinu z nich zajímá hlavně cena a i podle ní si vybírají, kam poletí na dovolenou nebo prodloužený víkend.

Letiště (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Trocha čísel na úvod: více než o třetinu vzrostl podle portálu Letuška meziročně počet prodaných letenek s cenou mezi 2,5 až 3,5 tisíci korun. Přes polovinu pasažérů vybírá na portálech čistě podle toho, kolik let stojí. Výjimkou jsou logicky byznysmeni, kteří se přizpůsobují svým jednáním či klienti, kteří hledají hlavně pohodlí.

Obecně se však mění způsob, jakým lidé palubní lístky kupují. Jako první přišel s nabídkou skrze interaktivní mapu prodejce Skypicker, který se na levné letenky zaměřuje. Nově s podobným principem vyhledávání, kdy zákazník kliknutím do obrázku zjišťuje, za kolik může letět do Franfurtu či Dillí, přišel od září také výše zmíněný portál Letuška.

Než müsli tyčinku, to raději nic. ČSA ruší bezplatné občerstvení

Jeho investice do tohoto nástroje ve výši zhruba sedm milionů korun ukazuje, jak moc tato část zákazníků nabírá na důležitosti. Kromě klasického „vyplňování kolonek“ se mapy stávají logickým doplněním prodeje specializovaných portálů.

„Víme, že je velké procento zákazníků – až 60 procent - kteří jsou při nákupu letenky flexibilní v datech odletu a návratu. Stávající způsob vyhledávání sice pracuje s tolerancemi (až sedm dní), ale to stejně neřeší dotazy typu: mám v lednu volno a chtěl bych někam za teplem s cenou do sedmi tisíc a délkou pobytu mezi sedmi až deseti dny,“ popisuje Rostislav Litvin z IT oddělení Letušky.

Zákazníci v Česku jsou při výběru ostřílenější než v minulosti. Vědí, že se do nejatraktivnějších destinací, jako je Londýn, nevyplatí létat o víkendech nebo svátcích. A dokáží se přizpůsobit přísným podmínkám nízkonákladových aerolinek, aby za dodatečné služby platili co nejméně.

Anketa

Vybíráte letenky čistě podle ceny?

Ano 141
Ne 54
Záleží na situaci 108

„Nákup nevychází z potřeby dostat se na konkrétní místo, ale jde o zábavu vyplývající z cestování. Proto se tak daří aplikacím usnadňujícím prohlížet a vybírat letenky, například podle ceny. Jde o rozšíření klientské základny,“ podotýká Petr Kováč, analytik ze společnosti C-CorpFin, který se dlouhodobě zabývá leteckou dopravou.

Právě na tuto klientelu, zjednodušeně a neúplně označovanou jako baťůžkáři, se zaměřuje od roku 2013 brněnský Skypicker.

Jeho agregátor letenek kombinuje nabídku nízkonákladových i klasických aerolinek. Klíčový byznys tohoto prodejce jsou právě levné palubní lístky.

„I my registrujeme, že lidé čím dál častěji kupují letenky s ohledem na cenu, ne na cílovou destinaci. I proto je v aplikaci Skypickeru možnost zadat do políček ‚odlet‘ a ‚návrat‘ možnost ‚kdykoliv‘ a do políček destinace možnost ‚kamkoliv‘,” popisuje zakladatel Skypickeru Oliver Dlouhý.

MAPOVÉ VYHLEDAVAČE

Letuška

„Garance doletu je pro nás automatická. Vzhledem k tomu, že nejsme jen mixérem dat, která byla seškrábána z webů aerolinek, fungují naše systémy v hlubším propojení se systémy celé industrie, což například znamená, že vaše zavazadlo bude odbaveno do cílové destinace a nebudete jej muset na přestupu vyzvedávat a znovu odbavovat.

Při koupi letenky přes mixéry (metasearche) klient zvyšuje riziko potíží na cestě a celkově také míru otravnosti (dlouhé přestupy atd.). Otázkou je, zda-li to za těch pár ušetřených stokorun stojí.“

Rostislav Litvin, Letuška.cz

Skypicker

„Algoritmus Skypickeru dokáže porovnat desítky miliard možných kombinací letů bez ohledu na jméno letecké společnosti každou hodinu a najít zákazníkovi cenově nejvýhodnější lety do cílové destinace. Pokud chce cestovat z Česka do Brazílie, nabídne mu několik cenově odlišných možností, přičemž ty nejvýhodnější jsou většinou ty, kde zákazník přesedá mezi různými aerolinkami, které spolu sice nespolupracují, ale časově na sebe jejich lety navazují - takže například poletí z Prahy do Milána s EasyJetem, z Milána do Lisabonu s Alitalií a z Lisabonu do Brazílie s TAP Portugal.

Uvědomujeme si, že pro některé cestující může představovat problém to, že spolu aerolinky nespolupracují, což může způsobit komplikace s navazujícími lety v případě zpoždění. Garantujeme zákazníkům, že je v takových případech do cíle dostaneme nejbližším možným letem na vlastní náklady, případně jim vrátíme peníze za celou cestu.“

Martin Janovčík, Skypicker

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!