Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Než müsli tyčinku, to raději nic. ČSA ruší bezplatné občerstvení

Ekonomika

  13:30
PRAHA - Kdysi byly České aerolinie vyhlášené svým občerstvením na palubě, jenže časy se mění. Od prosince dopravce zruší bezplatné jídlo na většině svých letů. To zůstane součástí nabídky pro cestující v byznysové třídě, zbylí pasažéři si budou moci jídlo za příplatek objednat předem.

Na dálkové linky se ČSA vracejí po tříleté pauze. foto: MAFRA - František Vlček

Dosud ČSA na linkách zpravidla nabízely drobné studené občerstvení a nápoj. Nyní v rámci politiky „něž müsli tyčinku, to raději nic“ už nebude v ekonomické třídě zdarma servírovat nic.

UKÁZKA CENÍKU

Nabídka Buy On Board

  • medovník: 3 eura
  • arašídy: 1,5 eura
  • voda 0,5 l: 2 eura
  • croissant: 1,5 eura
  • pivo 0,33 l: 3 eura

Manažeři aerolinek tvrdí, že zdaleka ne všichni cestující o drobné občerstvení zdarma stojí. A raději si zakoupí to, co přesně chtějí. „Neděláme tento krok, abychom šetřili. Chceme dát našim zákazníkům možnost výběru,“ vysvětluje Ján Tóth ředitel pro obchod a marketing.

Zrušení palubního občerstvení řešily ČSA rok a půl, rozhodnutí se opírá o marketingový průzkum mezi cestujícími. Dopravce tvrdí, že jde cestou i dalších společností, jako je například Lot či Air Baltica.

„Nejsme zdaleka první i z takzvaných tradičních dopravců. Rozsah občerstvení se i v minulosti kvůli úsporám snižoval,“ uvedl Ján Tóth.

S výjimkou dálkových letů do Soulu a Almaty, kde bezplatné občerstvení zůstane v ekonomické třídě i nadále, budou mít cestující nicméně možnost dokoupit si občerstvení podávané v byznys třídě. Za studené menu si připlatí osm a za teplé dvanáct eur. Tato jídla si ale musí objednat minimálně 24 hodin předem.

Levněji jen s příručním zavazadlem

Zároveň budou mít možnost koupit si nápoje nebo drobné občerstvení v podobě croissantů, čokoládových tyčinek nebo bramborových lupínků.

České aerolinie zároveň nabídnou pasažérům, kteří budou cestovat jen s příručním osmikilogramovým zavazadlem, levnější letenku. Kdo oželí velká zavazadla, ušetří proti standardnímu tarifu osm eur.

Nabídky cestování pouze s příručním kabinovým zavazadlem nabídnou ČSA nejprve na linkách do Amsterdamu, Barcelony, Düsseldorfu, Milána, Paříže, Říma, Stockholmu a Varšavy. V prodeji jsou podle Tótha už nyní a nabídka platí od začátku listopadu. Následovat by měly i linky do Benátek, Bruselu a Kodaně.

Anketa

Je pro vás občerstvení na palubě letadla důležité?

Ano 1022
Ne 147
Nelétám 49
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat