Úterý 27. července 2021, svátek má Věroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mittal se zbaví malých akcionářů. Ti na vedení firmy křičeli 'gauneři'

Ekonomika

  11:49
OSTRAVA - Mimořádná valná hromada největší tuzemské hutní firmy ArcelorMittal Ostrava včera schválila vytěsnění drobných akcionářů. Za každou vyvlastněnou akcii jim zaplatí 4000 korun.

Hutě ArcelorMittal Ostrava. foto: ČTK

Někteří akcionáři s cenou nesouhlasí. Podali proto žalobu ke Krajskému soudu v Ostravě, ve které požadují navýšení ceny nejméně na 7000 korun.

Vykoupení akcií navrhl majoritní vlastník ostravské huti ArcelorMittal Holdings, který má ve firmě v současné době podíl 96,43 procenta. Společnosti, která vlastní více než 90 procent základního kapitálu, vytěsnění drobných akcionářů umožňuje obchodní zákoník. Akcie na ni přejdou jeden měsíc po zapsání usnesení valné hromady do obchodního rejstříku. Následně se ArcelorMittal stane stoprocentním vlastníkem ostravské huti.

ČTĚTE TAKÉ:

Na valnou hromadu přišla zhruba stovka akcionářů. Místy byl průběh jednání velmi bouřlivý. Drobní akcionáři několikrát management společnosti vypískali. "Gauneři," volali na vedení firmy. Akcionáři také protestovali proti tomu, že vedení nezveřejnilo budoucí plánované investice za 20 miliard korun s odkazem na to, že jsou firemním tajemstvím.

Majoritní vlastník jako protiplnění při výkupu cenných papírů navrhl cenu 4000 korun na základě znaleckého posudku společnosti PricewaterHouseCoopers ČR. Celkem by měla firma vyplatit drobným akcionářům 1,77 miliardy korun. Peníze mají dostat do 90 dnů od doby, kdy bude přechod akcií na majoritního vlastníka zapsán v obchodním rejstříku. Celkem má firma přes 14 tisíc drobných akcionářů.

S akciemi ArcelorMittal Ostrava se obchoduje v RM-Systému, aktuální cena zde je 4255 korun za kus. Na konci minulého roku majoritní vlastník odkoupil v ostravské huti od skupiny PPF podíl 13,88 procenta za 6,88 miliardy korun.

ČTĚTE TAKÉ:

Drobní akcionáři vedou s majoritním vlastníkem a vedením ostravské firmy řadu sporů. Na jejich postup si stěžovali například u českého premiéra, Evropské komise v Bruselu i americké komise pro cenné papíry SEC.

Pronájem bytu Moravská Třebová
Pronájem bytu Moravská Třebová

Marxova, Moravská Třebová - Město, okres Svitavy
11 500 Kč/měsíc