Sobota 15. května 2021svátek má Žofie 6 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Mládek: Obchody s Íránem by se měly v blízké době desetkrát zvýšit

Íránský prezident Hasan Rúhání. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Íránský prezident Hasan Rúhání. | foto: Reuters

PRAHA/TEHERÁN Výše obchodní výměny mezi Českem a Íránem neodpovídá potenciálu, v krátké době by se měla zvýšit nejméně desetkrát. Po pátečním prvním zasedání česko-íránské komise pro hospodářskou spolupráci, kterého se zúčastnil íránský ministr hospodářství a financí Alí Tadžebníjá, to řekl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD).

Za devět měsíců letošního roku se český export do Íránu zvýšil o 46 procent na 1,1 miliardy korun. „Předpokládám, že ten nárůst bude daleko větší, až se podaří plně zprovoznit bankovní styk a vyřešit dohodu o ochraně investic a otázky pojištění,“ dodal Mládek.

Příležitostí pro české firmy je podle něj celá řada. Kromě tradičních odvětví ve kterých země v minulosti spolupracovaly, uvedl ochranu životního prostředí, čištění pitné a odpadní vody či dodávky vybavení do nemocnic.

Mládek doplnil, že text dohody o ochraně investic byl s Íránem dohodnut. Smlouva by mohla být podepsána v prvním čtvrtletí příštího roku a následně ratifikována. Česko je také připraveno podle Mládka podpořit vstup Íránu do Světové obchodní organizace (WTO).

České firmy mají zájem o vstup na íránský trh, snaží se tak mimo jiné nahradit výpadek kontraktů v Rusku, řekl ČTK již dříve ředitel agentury CzechTrade Radomil Doležal. „Íránský trh měl mnoho a mnoho vstupních bariér, které perspektivně mohou zmizet a ten zájem firem je obrovský. Registrujeme už první úspěšné případy (exportu). České firmy, které s námi byly poprvé na veletrhu v zemi loni, už tam dnes dodávají,“ řekl.

Důlní budoucnost

Agentura otevřela své zastoupení v Teheránu na začátku letošního roku.

Například firma Energo-Pro má kontrakt za 405 milionů korun na dodávku dvou vodních turbín pro íránskou vodní elektrárnu Khoda Afarin. Opavský výrobce důlních strojů Ostroj podepsal memorandum o dodávce důlního dobývacího komplexu za desítky milionů eur. Brněnský Zetor zase dodá íránské společnosti Tondak Tiz 250 traktorů za zhruba 135 milionů korun.

Írán se dostal z ekonomické izolace letos v lednu, kdy světové mocnosti pod vedením Spojených států a Evropské unie zrušily protiíránské sankce výměnou za to, že Teherán omezí svůj jaderný program.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Věděli jste, že můžete ovlivnit riziko vzniku alergie vašeho děťátka?
Věděli jste, že můžete ovlivnit riziko vzniku alergie vašeho děťátka?

Alergie je nemoc dnešní doby. V České republice je až 25 % alergických dětí a tento počet pořád stoupá. Lze nějak vzniku alergie předejít?