Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Množírna virtuálních koček. Lidé za Cryptokitties utrácí i tisíce dolarů

Ekonomika

  5:00
VANCOUVER/PRAHA - Tisíce dolarů utrácí lidé na internetu za virtuální kočičky, které lze množit a dále prodávat. Všechny transakce probíhají v kryptoměně Ethereum. Sami autoři nečekali, že by prodej Cryptokitties mohl přitáhnout takový zájem a hlavně, že by lidé byli ochotni zaplatit za unikátní virtuální kočku horentní sumy peněz.

Cryptokitties. foto: Cryptokitties.

„Vítejte ve světě, kde můžete koupit za ohromnou sumu peněz něco, co nemá naprosto žádný reálný účinek,“ napsal o fenoménu CryptoKitties server TechCrunch.

Putin zahájil operaci kryptorubl. Ruský ‚bitcoin‘ může zemi dostat z izolace

O kryptoměnách jako je bitcoin se posledních několik měsíců mluvilo spíše jako o investiční komoditě spíše než jako o měně, za kterou si můžete cokoliv koupit. Tento trend se však snaží změnit obdoba hračky Tamagotchi nazvaná CryptoKitties, tedy kryptokočičky.

Na internetu si za druhou neznámější kryptoměnu zvanou Ethereum můžete pořídit virtuální kočku, o kterou se následně musíte starat. Každá kočka je díky svému unikátnímu kódu jedinečná a v celém systému nejsou dvě stejné.

Tím však hra nekončí. Svému virtuálnímu mazlíčkovi můžete za peníze vybrat partnera. Ze spojení vygenerovaných koček tak vzniknou unikátní koťátka, která stejně jako v reálném světě můžete prodat. Nebo je můžete jen sbírat.

Grafické studio AxiomZen si bere z každé transakce 3,75 %, tedy rozhodně na množení a prodávání koťat netratí. Navíc každých 15 minut až do listopadu 2018 chrlí jednu virtuální kočku za druhou.

Lidé za kočky utrácí neuvěřitelné částky. Do prosince loňského roku proběhly přes stránky transakce za více než 27 milionu korun. Cena některých koťat se několikrát dostala na hodnotu 484 tisíc korun. Nejdražší prodaná kočka byla podle serveru TechCrunch stála kupce přes téměř dva a půl milionu korun.

„Tohle nikdy nebyl náš záměr. Chtěli jsme, aby se koťata prodávala za jeden dolar. Je šílené vidět tyhle částky. Rozhodně nás zaskočilo, jak se to rozšířilo,“ uvedl překvapený Athur Camara podílející se na vývoji Cryptokitties.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat