Čtvrtek 24. června 2021svátek má Jan 16 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Mobilní aplikace vytlačují SMS

Nová mobilní aplikace vám poradí, kam vyrazit do restaurace a zjistí, kde právě jedí vaši přátelé. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nová mobilní aplikace vám poradí, kam vyrazit do restaurace a zjistí, kde právě jedí vaši přátelé. |

PRAHA Esemesky neboli krátké textové zprávy byly donedávna pro operátory zlatým dolem. Teď jim ale pomalu začíná zvonit hrana. Z prvních míst na žebříčku popularity je totiž vytlačují nejrůznější sociální aplikace pro chytré telefony.

Počet odeslaných SMS zpráv tak i v Česku stagnuje, některým operátorům pak dokonce klesá.

Do osmi let propad prodejů
Mobilní operátoři ve světě loni na tržbách přišli téměř o 14 miliard dolarů. Podle analytické společnosti Ovum to bylo kvůli ztrátám v oblasti SMS zpráv. Právě ty totiž začínají mít velkého konkurenta v podobě nejrůznějších sociálních aplikací, přes které mohou majitelé chytrých telefonů s přáteli komunikovat přes internet zadarmo.

Podle poradenské společnosti Roland Berger tak do osmi let mohou i evropští operátoři právě kvůli těmto aplikacím pro chytré telefony čekat propad prodejů až o 20 procent a zisk jim může klesnout až o 40 procent.

ČTĚTE TAKÉ

To, že počty odeslaných zpráv klesají už teď, potvrzují někteří operátoři. „Počet odeslaných SMS zpráv v loňském roce klesl o tři procenta proti roku 2010,“ potvrzuje Jiří Janeček z tiskového oddělení T-Mobilu a stagnaci pak uvádí i někteří další operátoři.

„Počet provolaných minut a SMS již neroste tolik jako v minulých letech. Boom nyní zažívají datové služby, které využívá již více než pětina našich zákazníků a jejich obliba dále roste,“ vysvětluje Alžběta Houzarová z tiskového oddělení Vodafonu.

Důvod, proč si Češi posílají méně textových zpráv, je jasný – mohou za to chytré telefony a nejrůznější sociální aplikace. „Před třemi lety byl podíl prodaných chytrých telefonů na celkovém prodeji telefonů pouze 11 procent, letos by to mělo být 72 procent,“ potvrzuje Blanka Vokounová z tiskového oddělení největšího českého operátora Telefóniky.

Psát si zdarma
Právě chytré telefony ale mohou operátorům časem zlomit vaz. Místo esemesek, za které musí platit, totiž Češi raději využijí jednu z tisíců aplikací, které umožňují na smartphonech chatovat zadarmo. Operátoři tak mají smůlu, zákazník jim sice musí zaplatit za datový paušál, ale za poslané textové zprávy nedostanou nic.

PSALI JSME

Právě SMS zprávy ale tvoří podstatnou část byznysu operátorů. „Například u Telefóniky, která zveřejňuje své výsledky v detailním členění, představovaly v roce 2011 datové služby včetně SMS zpráv zhruba 30 procent jejích výnosů. Z toho by samotné SMS zprávy měly mít podíl zhruba 55 procent,“ potvrzuje odborník na telekomunikace Jiří Peterka.

Fenomén Facebook
Kromě mobilních aplikací, které umožňují psát si zprávy přes internet a tudíž zadarmo, ale hrají v klesající oblibě SMS zpráv velkou roli i sociální sítě, a to zejména Facebook, kterému Češi doslova propadli. Od roku 2008, kdy začala být sociální síť Facebook v češtině, se na ni zaregistrovalo už více než 3,5 milionu Čechů a další stále přibývají.
Kromě Facebooku začali Češi využívat i další sociální síť Twitter. Ta už má více než 80 tisíc českých uživatelů.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...