Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mobily vytlačují telefonní budky

Ekonomika

  14:35
PRAHA - Rada Českého telekomunikačního úřadu dnes schválila zhruba třetinové snížení počtu veřejných telefonních automatů, které provozuje Telefónica O2 a na jejichž fungování přispívá stát. Počet dotovaných telefonních budek ve druhé polovině letošního roku klesne z nynějších 8989 na 7472 a do roku 2011 na 5976. Podle ČTÚ je důvodem minimální využívání budek kvůli stále větší dostupnosti mobilních telefonů.

Telefonní budka. foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

Vyjmutí ze seznamu dotovaných telefonních budek ale podle předsedy rady ČTÚ Pavla Dvořáka neznamená, že všechny tyto veřejné telefonní automaty budou zrušeny. "To, zda bude automat zrušen nebo nebude, je na vůli operátora a příslušné obce," řekl již v pondělí novinářům Dvořák.

Ze seznamu by tedy měly být vyškrtnuty pouze nevyužívané telefonní budky, které fungují v obcích pokrytých signálem mobilních operátorů. "Nejsou vyjímány budky, kde není dostupný signál mobilního operátora," uvedl Dvořák. Telefonní budky musejí zůstat také v malých obcích do tisíce obyvatel.

Z některých budek se roky nevolalo

Stát nyní přispívá na provoz veřejných telefonních automatů 120 až 150 miliony korun ročně. ČTÚ redukci počtu dotovaných telefonních budek podle Dvořáka zhruba rok konzultoval s Asociací krajů a Svazem měst a obcí, přičemž nedostal žádné připomínky. "ČTÚ loni prováděl kontrolu všech veřejných telefonních automatů a v některých se zjistilo, že za rok nebyl uskutečněn ani jeden hovor," podotkla Makrlíková.

Telefónica loni provozovala 24.000 budek, které, kromě oněch zhruba 9500 dotovaných, hradí ze svého komerčního provozu. Většinu budek nad povinný počet umístila na turisticky zajímavých místech. Firma ale připouští, že kvůli silné konkurenci mobilních telefonů je provoz služby každoročně ztrátový.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat