Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Moc soukromého detektiva? Šatánek napálil státní správu

Média

  21:00
Řekne-li se soukromý detektiv, většině lidí se okamžitě vybaví neúplatný ochránce slabých, kterému není žádný padouch dost prožluklý. Skutečnost je všednější. Mezi českými „očky“ se vyskytuje originál jménem Jiří Šatánek.
Sledování - ilustrační foto

Sledování - ilustrační foto foto: Shutterstock

Jiří Šatánek zná řešení, jak zcela bezpečně telefonovat. Spolumajitel softwarové firmy CircleTech, která se - oficiálně řečeno, zabývá aplikovanou kryptografií. Laicky řečeno, vyvíjí software, díky němuž si můžete naprosto spolehlivě zabezpečit telefonickou a mailovou komunikaci proti případnému sledování a odposlouchávání.

Nebezpečný Facebook
Pokud si takový software pořídíte, máte stoprocentně zabezpečený hlasový přenos, přenos zpráv a e-mailů. Přičemž je nutné, aby onen software měli oba účastníci konverzace.

"My vám obsah vašeho hovoru zamkneme do truhličky a vy od ní musíte mít klíč. A musí ho mít obě strany," vysvětluje Jiří Šatánek. "Když s touhle aplikací voláte někomu, kdo ji taky má, máte jistotu, že váš hovor nebude nikdo odposlouchávat. Samozřejmě to neřeší problém, jestli máte v kanceláři štěnici...“

Jiří Šatánek nemá rád Facebook a Twitter. Pochopitelně. Nemá taky rád státní zakázky a státní správu vůbec. "Díky naší punkové minulosti jsme soběstační, tohle všechno jsme naprosto vypustili." O svém produktu tvrdí, že je nejlepší na světě, naprosto bezkonkurenční. Pracuje na principu náhodně vygenerovaného šifrovacího klíče, který se vytvoří vždy pro jeden určitý hovor a pak se smaže.

O tom, jak firma Jiřího Šatánka napálila státní správu více zítřejším Pátku LN.

V magazínu Pátek LN se také dočtete:

  • Rozhovor s dokumentaristkou Olgou Špátovou
  • Stud jako bezpečnostní pojistka, ale také těžká fóbie
  • Setkání s Janem Tilingerem, který postavil školu v Himalájích
  • Rada Romana Pauluse, jak originálně uvařit květák
Autor: