14. prosince 2011 7:02 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

8 nejčastějších triků internetových podvodníků

Nakupování po internetu, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nakupování po internetu, ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA  Každý den čekají na uživatele internetu a jejich peněženky nastražené pasti. Policejní prezidium jen za letošní rok do prvního prosince registruje 1347 internetových trestných činů, z toho 790 podvodů. Statistiku si začali dělat letos, podle mluvčího Jaroslava Ibeheje byla zapotřebí.

Seznam pastí je rozmanitý. Stále oblíbenější v současné nejisté době jsou různé "přivýdělky" a práce z domova. Například reklama na několika webech slibuje výdělek až 150 eur za hodinu.

Triky na webu 1:

Triky na webu 1 - grafika

Stránky se snaží tvářit jako návod, jak snadno přijít k penězům. Stačí začít hrát online ruletu a přitom používat jednoduchý trik. Problém je, že trik je známý už přes sto let a kasina se s ním vypořádala. Přivýdělek několik tisíc korun měsíčně nabízejí i různé práce z domova. Stačí zaplatit poplatek, po kterém se však poskytovatel práce navždy odmlčí.

O peníze můžete přijít i na některých menších slevových portálech. Ty často nejsou schopné zajistit dostatečnou kvalitu služeb nebo množství zboží a mnohdy zboží ani nedodají. Stejně jako slevové firmy ani elektronické obchody neznamenají vždy bezpečný nákup.

ČTĚTE TAKÉ:

Každý měsíc si lidé u Sdružení na ochranu spotřebitelů stěžují na zhruba dvě stovky nekorektních e-shopů, z toho v desítkách případů jde o jasný podvod. Mezi poslední případy patří podle sdružení spotřebitelů Test třeba Českételefony.cz nebo 24levně.cz.

Pozor na nabídky 'zdarma'

Podobným případem jsou pak různé aukce, kde za pár stovek pořídíte "zaručeně pravý" obraz v ceně milionů korun. Záhadou jsou i SMS aukce, kde za "pár korun" můžete posláním zprávy vyhrát třeba i auto. Problém je, že tyto aukce nikdo nekontroluje.

Triky na webu 2:

Triky na webu 2 - grafika

"Vyhrát" nebo získat "zdarma" něco na internetu je vůbec vynikající trik. Jedním ze způsobů, jak dát vydělat podvodníkům, je pak například kliknout na bannerovou reklamu, hlásající, že jste desetitisící návštěvník nějaké stránky, a proto vyhráváte třeba notebook.

Po rozkliknutí zjistíte, že jde o hru s jednoduchými dotazy, na které máte odpovídat prostřednictvím SMS zpráv, z nichž každá může stát například sto korun. Pokud si to hráč neuvědomí, prohraje často desítky tisíc. Slibovaný notebook nebo cokoliv jiného samozřejmě nikdy neuvidí.

Advantage Consulting, s.r.o.
SECURITY SPECIALIST

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč