30. července 2007 9:50 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Akciové trhy čekají na obrat

Newyorská burza. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Newyorská burza. | foto: Reprofoto

PRAHA Newyorská burza zažila další „černý pátek“. Burzovní index Standard & Poor's, který zahrnuje pět set nejvýznamnějších amerických akcií, se v minulém týdnu propadl o pět procent. O čtyři a čtvrt procenta poklesl také nejvýznamnější americký index Dow Jones Industrial Average.

Příčinou byly obavy investorů ze zpomalení ekonomiky a ze zdražení úvěrů na americkém hypotečním trhu. Tento strach nezaplašila ani zpráva o překvapivě silném růstu amerického hrubého domácího produktu ve druhém čtvrtletí.

Tempo růstu největší světové ekonomiky výrazně zrychlilo na 3,4 procenta z 0,6 procenta v prvním čtvrtletí. Odhady přitom byly pouze 3,2 procenta.

O zaplašení obav se v emotivním projevu pokoušel také americký prezident George W. Bush. „Svět je silný a světová ekonomika také. A jedním z důvodů je to, že my zůstáváme silní,“ řekl Bush. Negativní náladu na burzách za oceánem se mu ale zvrátit nepodařilo.

Na trhu je nyní znát silná nervozita, což se odráží v indexu volatility VIX. Ten se v slangu obchodníků nazývá indikátorem strachu. VIX je nyní na 24 bodech, což je nejvyšší hodnota za více než rok.

Pokles téměř o dvě a půl procenta zaznamenala v pátek také pražská burza. Tu „stáhly“ dolů především akcie farmaceutického výrobce Zentiva, které se propadly o 17,6 procenta poté, co firma oznámila špatné hospodářské výsledky.

O pět procent se snížila také hodnota akcií nejziskovější firmy v Česku, energetického koncernu ČEZ. Více než tříprocentní pokles postihl také společnost Pegas a developerské a realitní společnosti ECM a Orco. Další vývoj na akciovém trhu je zatím nejasný. Zatímco na burzách trvají obavy, že korekce cen bude pokračovat, někteří analytici již nyní začínají mluvit o vhodných příležitostech k nákupu levných akcií. Propad cen tak může přinést investiční příležitosti.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!