Pátek 27. listopadu 2020svátek má Xenie -2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

ANKETA: Češi se opět bojí o zaměstnání. I vy?

Výpověď, vyhazov. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výpověď, vyhazov. | foto: Shutterstock

PRAHA O zaměstnání si bojí stále víc Čechů. Atmosféra v českých firmách stále více připomínat dobu nejhlubší finanční krize, kdy se propouštělo a dělali se razantní škrty.

Podle průzkumu pracovního portálu OnlinePráce si nyní šest Čechů z deseti myslí, že nemají svoje zaměstnání vůbec jisté. Naopak jen 14 procent dotázaných má pocit, že jejich postavení ve firmě je neochvějné.

Podobný průzkum se pořádal i loni v září. Tehdy si zaměstnanci věřili více než letos. O práci se strachovala polovina dotázaných a naopak si každý čtvrtý myslel, že o zaměstnání nepříjde. Více respondentů také reagovalo svůj strach také zdůvodnilo tím, že se v jejich firmě propouštělo. Letos to bylo 17 procent, loni 9 procent. Průzkumu se přitom v obou případech zúčastnilo zhruba 1500 zaměstnanců.

Anketa

Bojíte se, že příjdete o práci?

Ano, atmosféra ve firmě není dobrá 173
Ne, jsem si jistý, že o práci nepříjdu 51
Nevím, propouštění se v práci momentálně neřeší 92
Neřeším to, jsem momentálně bez práce 35

Fakt, že zaměstnanci jsou letos v práci nervóznější ještě víc než v loni, kdy se otevřeně mluvilo o krizi, vychází z toho že firmám se stále nedaří. Z toho důvodu neustále propouští zaměstnance a ti zbývající už přestávají věřit v lepší zítřky. Místo toho na ně dopadá nervozita, která panuje na světových trzích.

"Zaměstnanci jsou nervóznější, protože cítí, že zaměstnavatel není v pohodě. Strach o práci stále přetrvává, firmy totiž stále pracují na reorganizaci," říká Lea Kozáková z portálu OnlinePráce. Firmy jsou podle ní při náboru nových zaměstnanců velmi opatrné a naopak snaží se průběžně co možná nejvíce snížit své náklady.

"Obavy ze ztráty zaměstnání proto mohou být v řadě případů oprávněné. Není po krizi. Statistiky sice vypadají dobře, ale ekonomika není stabilní," tvrdí Kozáková.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle Jany Riebové, personální ředitelky UniCredit Bank a zároveň členky People Management Fora, organizace, která sdružuje profesionály z oblasti personalistiky jsou obavy o práci znakem nového období.

"Víme, že změna může přijít velmi rychle a je pak také potřeba rychle reagovat. Zaměstnanci si tento posun v dosavadních jistotách uvědomují a začínají se učit "žít s trvalou změnou". A to s sebou, pochopitelně, nese větší nejistotu, někdy i obavy," říká Riebová, podle které se musíme s menšími jistotami naučit všichni žít. "Nemělo by nás to stresovat, neměli bychom si na to stěžovat. To je naše současná realita. Lze na ni nahlížet i z jiného úhlu – pozitivně. Učit se žít se změnou otevírá cestu pro práci na sobě," dodává Riebová.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

SOUTĚŽ: Vyhraj luxusní balíček fitness jídel v hodnotě 1 499 Kč
SOUTĚŽ: Vyhraj luxusní balíček fitness jídel v hodnotě 1 499 Kč

Sportuješ a ráda se hýbeš? Chceš svou snahu zefektivnit i vhodným jídelníčkem, ale nevíš, jak na něj? Nyní máš jedinečnou příležitost vyhrát...