Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Benzin už ‚prodávají‘ i banky. Palivo nabízejí levněji než pumpy

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Reprofoto

PRAHA Litr benzinu s více než korunovou slevou oproti „totemům“ čerpacích stanic slibuje řidičům stále více společností. Nejde už jen o věrnostní karty samotných petrolejářských sítí, výhodné tankování nabízejí i další firmy – ty, které nevlastní a neprovozují žádné čerpací stanice, například banky.

V drtivé většině však výhodná nabídka směřuje jen k firmám a jejich flotilám služebních vozů. Čím větší odběr paliva, tím vyšší sleva. Pro rodiny nebo řadové řidiče zůstává zpravidla k dispozici jen platba hotovostí či bankovní kartou za nesnížené ceny.

Takzvané fleetové karty, tedy kreditní tankování, při kterém firma za odběr benzinu do svých služebních aut platí poskytovateli karty hromadně až za určité období a stejně tak poskytovatel karty platí až zpětně dodavateli paliva (sítím čerpacích stanic), jsou výhodné pro všechny strany.

Petrolejáři mají zajištěný vyšší odběr a účtují kartovým společnostem za palivo nižší cenu než ostatním řidičům. Kartové společnosti si přirazí k ceně za litr několik haléřů, ale cena, kterou pak fakturují firemním flotilám, je pořád nižší než ta na stojanech pump.

„V Česku je přibližně 3700 veřejně dostupných čerpacích stanic. Statistiky ukazují, že s našimi plošnými cenami mohou řidiči tankovat levněji, než by mohli na řadě pump z žebříčku dvou stovek nejlevnějších,“ tvrdí Damir Durakovič, generální ředitel nákupní aliance Axigon, která nabízí svým klientům slevu v sítích Shellu a Čepra (pump EuroOil).

Aliance nakoupí díky zapojení svých zákazníků od petrolejářských firem 300 tisíc litrů pohonných hmot měsíčně. Což je sice mnohem méně než některé zavedené společnosti, například CCS, ale i tak to umožňuje nakupovat za výhodnější cenu.

Čepro: Přináší to nové zákazníky

„Pro nás je taková spolupráce výhodná, protože nám zajišťuje řadu nových zákazníků, a tedy i vyšší množství prodané hmoty,“ reaguje šéf Čepra Jan Duspěva.

Firem podobných Axigonu rychle přibývá. Možnost kreditního tankování za nižší ceny nabízí třeba příbramská společnost DFC nebo pražský Fuelomat, který má navíc unikátní technologii elektronického kontaktu mezi čipem, namontovaným u vstupu do nádrží vozů, a pistolí na stojanech 115 nasmlouvaných čerpacích stanic. Takže odpadá manipulace s kreditní kartou a řidič ani nemusí chodit platit k pokladně.

„Nějakých 90 procent firem už využívá pro tankování svých služebních vozů fleetovou kartu. Jdeme jinou cestou než formou karet. Zájem roste a nabídka musí být pro řidiče atraktivní,“ reaguje ředitel Fuelomatu Jan Klígl.

ČTĚTE TAKÉ:

Vlastní kreditní karty na levnější tankování a smlouvu s petrolejáři už mají i mnohé banky, například Citibank nebo ČSOB.

Tento princip byl dlouhé roky doménou spíše pro tankování nákladních vozů. Absolutně největší množství pohonných hmot (především nafty) se takto prodává přes kartové systémy euroShell a euroWAG.

„V poslední době však už nejde jen o nákladní dopravu. Chystáme větší rozšíření a nabídku dalších služeb i do kategorie fleetových karet pro flotily služebních osobních aut,“ říká majitel společnosti W.A.G. payment solutions Martin Vohánka.

Vysoké ceny jako loni nehrozí ani v létě

Benzin a nafta po prudkém zlevnění na přelomu roku od února postupně po haléřích zdražují. V současné době už litr benzinu stojí přes 33 korun, nafta je o 70 haléřů levnější.

Před rokem však byla situace pro řidiče mnohem horší, benzin i nafta stály o čtyři koruny více. Pohonné hmoty v rozmezí 36 až 37 korun však letos díky výrazně levnější ropě nehrozí. A to ani v létě – pokud nenastane nečekaná geopolitická krize v oblastech těžby ropy.

„V nejbližších týdnech očekáváme, že průměrná cena benzinu se bude pohybovat nad 33 korunami za litr. Naopak u nafty očekáváme stagnaci. Následný vývoj cen bude záviset na událostech na světových trzích s ropou a v neposlední řadě na vývoji cen pohonných hmot na burze v Rotterdamu,“ říká analytička Eva Mahdalová ze společnosti Colosseum.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!