Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Brusel navrhuje: práce v cizině jen za tamní mzdu. Česko je proti

Slovensko-cest

  13:30
PRAHA/BRUSEL - Odvádějí stejnou práci často pro stejného zaměstnavatele jako jejich kolegové v zahraničí a v cizině žijí dlouhé roky. Přesto od své mateřské firmy dostávají nižší plat než domácí zaměstnanci. Evropská komise chce zrovnoprávnit pracovníky, které firma pošle pracovat do jiné země.

Práce na stavbě, ilustrační foto. foto: Martin Nevyhoštěný, Lidovky.cz

Řeč je o téměř dvou milionech Evropanů, které každým rokem jejich firma vyšle na práci v zahraničí. Oficiálně se jim změní jen místo výkonu práce – pracovní doba, benefity i odvody do sociálního systému nadále platí jako doma.

Zájem mladých o práci v zahraničí se za poslední tři roky ztrojnásobil

Týká se to i téměř 32 tisíc Čechů, které jejich zaměstnavatel loni vyslal pracovat do zahraničí. Každý čtvrtý skončil v Německu, čtyřem tisícům českých zaměstnanců posílala firma plat do sousedního Rakouska. S domácí pracovní smlouvou a českým finančním úřadem za zády ale Češi loni legálně působili také ve Francii, Itálii, Belgii nebo Velké Británii. A samozřejmě také na Slovensku.

Zejména Rakušané, ale také Němci, Francouzi nebo Nizozemci, si v Bruselu stěžují, že vysílání zaměstnanců je jen přijatelnější slovo pro platový dumping. Podle pravidel EU stačí, když domácí firma platí svým lidem, které pošle do ciziny, minimální mzdu hostitelské země.

Práce v Anglii už Čechy a Poláky neláká

Vyslání je tak stále oblíbenější metodou, jak ušetřit na zaměstnancích. Za posledních pět let se počet vyslaných pracovníků v rámci celé EU zvýšil o 45 procent. Také Čechů, kterým jejich firma určila místo výkonu práce v zahraničí, za posledních pět let přibylo téměř deset tisíc.

„Brusel by místo podpory dumpingu měl konečně zajistit uplatňování pravidla stejné mzdy za stejnou práci ve stejném místě,“ upozornil tajemník rakouského odborového svazu ÖGB Bernhard Achitz.

Stejný plat, stejné prémie

Evropská komise proto připravila novou směrnici, která by vyslané pracovníky ze zahraničí zrovnoprávnila s těmi domácími. Po dvou letech v zemi nebude stačit jen minimální mzda, firmy budou muset svým zaměstnancům v cizině dávat plat obvyklý v dané branži. A nejen to – zrovnoprávnění chce Brusel i ve všech příplatcích. V Rakousku je to třeba zákonem daná vánoční prémie, stavební dělníci zase dostávají v Belgii příplatky za špatné počasí.

Nejen Češi, ale také Slováci nebo Poláci, kteří patří mezi jedničky ve vysílání svých zaměstnanců na západ, by si tak polepšili až o více než dvojnásobek. Rakouský stavební mistr bere v průměru 2500 eur měsíčně, o tisícovku více, než je minimální mzda. Ještě větší rozdíly panují v Německu. Plat stavbyvedoucího je dvaapůlkrát vyšší, než je celostátně stanovené minimum.

Kde pracují Češi mimo Česko?

Plán Bruselu ovšem naráží na odpor, nejen z Polska, ale i Česka. „Vyslaným zaměstnancům to nepřinese lepší platové podmínky, ale naopak jejich propuštění,“ argumentuje europoslankyně Martina Dlabajová.

Proti směrnici, která by reálně skokově zvýšila platy Čechů vyslaných na práci do ciziny se staví také zaměstnavatelé. „Naruší to vnitřní trh, omezí poskytování služeb přes hranice a podkope zdravou hospodářskou soutěž,“ vypočítává Vladimíra Drbalová, expertka na EU ze Svazu průmyslu a dopravy.

Dumping? Ne, konkurence

Ke kritikům směrnice patří také státní tajemník pro EU Tomáš Prouza.

V Londýně se neodpouští pomalost. Pozor také na nemístné vtipy, říká Češka

„Rozdíly v platech budou vždy existovat, protože členské země EU se liší ve své produktivitě a životních nákladech. Platové rozdíly ovšem není možné považovat za nekalou soutěž nebo sociální dumping,“ myslí si Prouza.

Odpor proti chystané směrnici ovšem neprobíhá jen po linii mezi západem a východem EU. K Česku se proti snahám Bruselu o přikázání vyšších platů přidalo také Irsko nebo Portugalsko.

Irové jsou „za lepším“ vysíláni do Velké Británie, portugalské firmy si zase oblíbily Francii. I západ Evropy se tak dělí na ten chudší a bohatší.

Němci nemají rádi improvizaci a černý humor, říká Čech

Nakonec i relativně bohatý západ, kde v rámci vyslání pracuje nejvíce Evropanů, používá praktiky, kdy se za stejnou práci pro stejnou firmu nevyplácí stejná mzda. Jen německé firmy u nás zaměstnávají čtvrt milionu lidí. Ovšem za české platy.

„Bylo by proto symbolické, kdyby společnosti ze zemí, které tolik mluví o konkurenceschopnosti platů, reagovaly na obavy svých vlád a zvýšily ohodnocení pracovníků ve svých českých pobočkách,“ nabádá Prouza.

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!
Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!

40 uživatelů eMimina se pustilo do testování jemného šamponu KIND od značky Mádara, který je vhodný pro miminka už od prvních dnů. Jak si šampon...