Neděle 25. října 2020svátek má Beáta 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Brusel navrhuje: práce v cizině jen za tamní mzdu. Česko je proti

Práce na stavbě, ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Práce na stavbě, ilustrační foto. | foto: Martin Nevyhoštěný, Lidovky.cz

PRAHA/BRUSEL Odvádějí stejnou práci často pro stejného zaměstnavatele jako jejich kolegové v zahraničí a v cizině žijí dlouhé roky. Přesto od své mateřské firmy dostávají nižší plat než domácí zaměstnanci. Evropská komise chce zrovnoprávnit pracovníky, které firma pošle pracovat do jiné země.

Řeč je o téměř dvou milionech Evropanů, které každým rokem jejich firma vyšle na práci v zahraničí. Oficiálně se jim změní jen místo výkonu práce – pracovní doba, benefity i odvody do sociálního systému nadále platí jako doma.

Týká se to i téměř 32 tisíc Čechů, které jejich zaměstnavatel loni vyslal pracovat do zahraničí. Každý čtvrtý skončil v Německu, čtyřem tisícům českých zaměstnanců posílala firma plat do sousedního Rakouska. S domácí pracovní smlouvou a českým finančním úřadem za zády ale Češi loni legálně působili také ve Francii, Itálii, Belgii nebo Velké Británii. A samozřejmě také na Slovensku.

Zejména Rakušané, ale také Němci, Francouzi nebo Nizozemci, si v Bruselu stěžují, že vysílání zaměstnanců je jen přijatelnější slovo pro platový dumping. Podle pravidel EU stačí, když domácí firma platí svým lidem, které pošle do ciziny, minimální mzdu hostitelské země.

Vyslání je tak stále oblíbenější metodou, jak ušetřit na zaměstnancích. Za posledních pět let se počet vyslaných pracovníků v rámci celé EU zvýšil o 45 procent. Také Čechů, kterým jejich firma určila místo výkonu práce v zahraničí, za posledních pět let přibylo téměř deset tisíc.

„Brusel by místo podpory dumpingu měl konečně zajistit uplatňování pravidla stejné mzdy za stejnou práci ve stejném místě,“ upozornil tajemník rakouského odborového svazu ÖGB Bernhard Achitz.

Stejný plat, stejné prémie

Evropská komise proto připravila novou směrnici, která by vyslané pracovníky ze zahraničí zrovnoprávnila s těmi domácími. Po dvou letech v zemi nebude stačit jen minimální mzda, firmy budou muset svým zaměstnancům v cizině dávat plat obvyklý v dané branži. A nejen to – zrovnoprávnění chce Brusel i ve všech příplatcích. V Rakousku je to třeba zákonem daná vánoční prémie, stavební dělníci zase dostávají v Belgii příplatky za špatné počasí.

Nejen Češi, ale také Slováci nebo Poláci, kteří patří mezi jedničky ve vysílání svých zaměstnanců na západ, by si tak polepšili až o více než dvojnásobek. Rakouský stavební mistr bere v průměru 2500 eur měsíčně, o tisícovku více, než je minimální mzda. Ještě větší rozdíly panují v Německu. Plat stavbyvedoucího je dvaapůlkrát vyšší, než je celostátně stanovené minimum.

Kde pracují Češi mimo Česko?

Plán Bruselu ovšem naráží na odpor, nejen z Polska, ale i Česka. „Vyslaným zaměstnancům to nepřinese lepší platové podmínky, ale naopak jejich propuštění,“ argumentuje europoslankyně Martina Dlabajová.

Proti směrnici, která by reálně skokově zvýšila platy Čechů vyslaných na práci do ciziny se staví také zaměstnavatelé. „Naruší to vnitřní trh, omezí poskytování služeb přes hranice a podkope zdravou hospodářskou soutěž,“ vypočítává Vladimíra Drbalová, expertka na EU ze Svazu průmyslu a dopravy.

Dumping? Ne, konkurence

Ke kritikům směrnice patří také státní tajemník pro EU Tomáš Prouza.

„Rozdíly v platech budou vždy existovat, protože členské země EU se liší ve své produktivitě a životních nákladech. Platové rozdíly ovšem není možné považovat za nekalou soutěž nebo sociální dumping,“ myslí si Prouza.

Odpor proti chystané směrnici ovšem neprobíhá jen po linii mezi západem a východem EU. K Česku se proti snahám Bruselu o přikázání vyšších platů přidalo také Irsko nebo Portugalsko.

Irové jsou „za lepším“ vysíláni do Velké Británie, portugalské firmy si zase oblíbily Francii. I západ Evropy se tak dělí na ten chudší a bohatší.

Nakonec i relativně bohatý západ, kde v rámci vyslání pracuje nejvíce Evropanů, používá praktiky, kdy se za stejnou práci pro stejnou firmu nevyplácí stejná mzda. Jen německé firmy u nás zaměstnávají čtvrt milionu lidí. Ovšem za české platy.

„Bylo by proto symbolické, kdyby společnosti ze zemí, které tolik mluví o konkurenceschopnosti platů, reagovaly na obavy svých vlád a zvýšily ohodnocení pracovníků ve svých českých pobočkách,“ nabádá Prouza.

Plíseň, černý banán, nahnilé ovoce. Zkažené potraviny nezpůsobí jen bolení břicha

Aleš Rajch, vedoucí Ústavu konzervace potravin na Vysoké škole... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklenice s marmeládou plná plísně, nahnilé jablko či zčernalý banán. To vše obvykle představuje jasné varování před...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Genetika rasové i národovecké mýty boří. „Z čistě genetického  hlediska je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Prodávám různě otevřené kalhotky. Zachraňují manželství, říká návrhářka

Módní návrhářka Tereza Vu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ateliér módní návrhářky Terezy Vu jemně voní drahými svíčkami a na ramínkách ovázaných stuhou visí ručně vyrobené a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!