Středa 21. října 2020svátek má Brigita 15 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Ceny bytů budou tři roky klesat. Razantně

Ceny bytů v panelových domech v neatraktivních lokalitách by mohly klesnout až o 35%. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ceny bytů v panelových domech v neatraktivních lokalitách by mohly klesnout až o 35%. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Pokud se česká ekonomika skutečně dostane do recese, ceny, zejména levnější bytů, mohou klesnout v průměru o 25 až 35%. Serveru Lidovky.cz to sdělil odborník na socioekonomiii bydlení Martin Lux z Akademie věd. "Takto razantní propad by se však týkal pouze určitých segmentů trhu, " dodal Lux.

Reálné ceny bytů, tedy ceny bytů snížené o inflaci, mohou z jejich nejvyšší hodnoty v polovině roku 2008 v průběhu následujících tří let poklesnout i více než o 25 %, avšak pouze v případě, že ČR skutečně zasáhne ekonomická recese.

"V opačném případě může dojít k poklesu mírnějšímu a na svou původní úroveň by se ceny bytů mohly vrátit již za dva či tři roky," sdělil serveru Lidovky.cz Lux.

Pokles cen by navíc mohl být různý v různých tržních segmentech: větší pokles by mohly zaznamenat méně atraktivní, levnější byty pořizované jako první bydlení.

Naopak vývoj cen v segmentu rodinných domů a pozemků byl i v minulosti stabilnější a tedy i případný pokles by mohl být daleko mírnější nebo dokonce nulový.

Pozitivní zprávou podle Luxe je, že se ceny na původní úroveň mohou vrátit relativně rychle; v případe ekonomické recese do pěti až šesti let, v druhém případě do dvou až tří let. Naopak propad cen na japonském nebo německém trhu bytů je dlouhodobý.

Pokles až poloviční?
Představy developerských firem o cenách bytů jsou v některých případech přehnané. Ze současných nabízených cen proto budou muset některé slevit až o polovinu.Časy, kdy byly projekty rozprodané, ještě než se začalo stavět, jsou dávno pryč, uvedl včera vědecký pracovník Centra pro ekonomický výzkum UK Petr Zemčík.

Odhaduji, že čtvrtina až třetina bytů ze zhruba 150 pražských developerských projektů nemusí být prodána," uvedl. Počet neprodaných bytů se podle něj bude dále zvyšovat.

Některé postavené byty například v hůře dostupných lokalitách nebo naopak v rušných ulicích podle Zemčíka developeři prodají za nynějších cen jen těžko. "Tyto byty budou prodejné jen v případě, že developeři drasticky sníží cenu. A ne o deset či 15 procent, ale třeba o polovinu," podotkl.


Další podrobnosti
o vývoji cen bytů v příštích letech
si přečtěte v pátečním vydání deníku


Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...