27. července 2009 11:57 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Černoši a Hispánci se méně bojí chudoby, nešetří na důchod

Důchod. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Důchod. | foto: Shutterstock

IOWA Nový průzkum penzijního připojištění v USA ukázal, že Hispánci a Afroameričané si na důchod odkládají méně než Asiaté a běloši.

Studie, která zahrnovala přes tři miliony spořících plánů v padesáti velkých amerických společnostech, upozornila na to, že přestože jsou v posledních letech minority k šetření motivovány zvláštními programy, stále podstupují velké riziko, že důchod prožijí v chudobě.

Z výsledků vyplývá, že firemních programů, které zajišťují finance na stáří, se účastní pouze dvě třetiny černochů a Hispánců. U bělochů a Asiatů se přitom tento podíl blíží k 80 procentům.

Obě minoritní skupiny navíc každý měsíc odkládají na stáří menší podíl svého platu - okolo šesti procent, zatímco bílá část obyvatelstva dává na důchod osm procent z příjmu. Nejlepší střadatelé jsou ale Asiaté, kteří si na důchod odkládají téměř desetinu platu. Tato nerovnost se projevuje ve všech platových skupinách.

Menší obava z finančního zajištění v důchodovém věku podle studie vyplývá i ze skutečnosti, že příslušníci jedné ze dvou zmíněných minorit své penzijní spoření dvakrát častěji předčasně vybírají.

Analýzu vypracovala poradenská společnost Hewitt Associates a neziskový vzdělávací fond Ariel Investments. Její výsledky zveřejnila agentura AP.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!