10. října 2014 12:25 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Do Česka míří čím dál starší ojetiny. Téměř polovině je přes 10 let

Ojeté auto. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ojeté auto. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Dovoz ojetých aut do Česka klesá. Za prvních devět měsíců roku jich dorazilo o bezmála šest procent míň než loni. Jenže mezi auty z ciziny k nám míří čím dál víc starších strojů. Ty, které mají v technickém průkazu datum starší deseti let, je celých 44 procent.

Za prvních devět měsíců roku přivezli obchodníci do Česka 90 956 ojetých aut. Auta z druhé ruky tak tvořila téměř dvě pětiny nových registrací, vyplývá z nejnovějších údajů Svazu dovozců automobilů.

„Dovoz ojetin sice klesá, ale jejich portfolio se proti loňsku výrazně liší. Roste podíl dovážených aut starších deseti let,“ upozorňuje tajemník svazu Pavel Tunkl. Podíl aut starších deseti let se proti loňsku zvýšil o šest procent na téměř 44 procent.

ČTĚTE TAKÉ:

Prodej nových osobních aut naopak letos roste. Od ledna do září se zvýšil o 18 procent na 141 470 aut. Růst obchodníci očekávají i ve zbytku letošního roku.

Dovoz ojetých lehkých užitkových aut se zvýšil o čtyři procenta na 5 061 vozů. Import nákladních vozidel z druhé ruky se pak zvýšil o téměř 12 procent na 2 218 aut. Dovoz ojetých motocyklů stagnoval na 10 366 strojů.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!