10. června 2009 21:14 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Češi fandí šrotovnému, auto si ale nekoupí

Šrotovné | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šrotovné | foto: Shutterstock

Je to dobrá věc, ale nechystám se jí využít. Právě touto větou se dá popsat postoj většiny Čechů k zavedení šrotovného – dotace na nákup nového vozidla při současném sešrotování starého auta. Vyplývá to z průzkumu, který exkluzivně pro Lidové noviny vypracovala agentura Median.

Pro zavedení šrotovného v Česku se jednoznačně vyjádřilo přes 28 procent dotázaných, s menšími pochybnostmi, ale stále pro, je dalších více než 32 procent respondentů. Celkem považuje šrotovné za dobrou věc necelých 61 procent dotázaných. S daleko menším nadšením se ale lidé stavějí k tomu, jestli této dotace využijí – tedy že si kvůli ní pořídí nové vozidlo. Zde se jednoznačně vyjádřilo už jen 15,4 procenta dotázaných. Dalších 22 procent lidí o této možnosti uvažuje.

Z výzkumu ale vyplývá, že nejmenší podpora mezi lidmi i ochota šrotovného vůbec využít panuje u obyvatel ve velkých městech (nad sto tisíc obyvatel). Naopak nejkladněji se ke šrotovnému staví lidé na venkově, kde jeho zavedení podporuje téměř 70 procent lidí. Ale i zde lidé přiznávají, že této dotace většinou nevyužijí. Jednoznačně – tedy že určitě šrotovné využije – se vyjádřilo jen něco málo přes deset procent respondentů.

Výsledky průzkumu tak jen dále ukazují na nejednoznačnost, zda se šrotovné skutečně vyplatí. Současný ministr průmyslu a obchodu Vladimír Tošovský se chystá šrotovné spustit na přelomu roku. Jeho předchůdce Martin Říman o zavedení šrotovného prohlásil, že je to „ptákovina“.

Celý průzkum o šrotovném najdete ve čtvrtečním vydání deníku

Najdete na Lidovky.cz