Neděle 7. června 2020svátek má Iveta, Slavoj 18 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Češi se bojí žádat o vyšší plat. V krizi si odvykli vyjednávat

Mince (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mince (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Poslední dobou jako by makroekonomové nemluvili o ničem jiném. Alespoň v souvislosti s českým hospodářstvím. Platy rostou pomalu, přestože ekonomika dohání ztracený čas v rekordním tempu. Důvodů, proč se o české mzdy zajímat, je víc než dost.

Předně jde o důležitý údaj pro nás všechny. Radovat se z růstu hrubého domácího produktu může jen málokdo, pokud se neprojeví v jeho peněžence.

Tématu se v posledních týdnech chytly i odbory, které na polovinu září svolaly velkou manifestaci. Ta by měla „důrazně nejen zaměstnavatelům, ale i široké veřejnosti dokázat, že mzdový vývoj v Česku začíná být vážným ekonomickým problémem“, uvedla centrála Českomoravské konfederace odborových svazů v tiskové zprávě. 

Pracovníkům firem doporučuje pro příští rok vyjednat růst mezd až o pět procent.

A platy zajímají také Českou národní banku (ČNB), která v posledních měsících oslabuje českou korunu ve snaze posílit inflaci. Ráda by ji viděla na hodnotě okolo dvou procent, což je dlouhodobý cíl většiny centrálních bank. V květnu ale rostly ceny pouze o 0,7 procenta. A zádrhel je právě v platech.

„Největším překvapením je trochu nižší růst mezd. Je vidět, že krize byla hluboká,“ uvedl nedávno guvernér ČNB Miroslav Singer. Zároveň označil požadavek odborů jako realistický. Klíčová je ale jeho věta o krizi a její síle. 

Z recese se česká ekonomika dostala teprve v polovině roku 2013 a poté delší dobu stagnovala.

Pokles vyjednávací síly

Pravdou je, že od té doby se snížila nezaměstnanost. Nenechme se ale uchlácholit optimistickou statistikou. I když v dubnu bylo podle oficiálních čísel méně než šest procent lidí bez práce (jsme v podstatě premianti celé Evropské unie), je třeba dodat, že před dvěma lety ministerstvo práce a sociálních věcí změnilo metodiku. Tím skokově klesla nezaměstnanost o dva procentní body.

Navíc, i když pracovních míst přibývá, krize trvala dlouho a zanechala hmatatelné šrámy. 

„V uplynulých několika letech v Česku výrazně klesla vazba mezi nezaměstnaností a pohybem mezd, která relativně spolehlivě fungovala v letech 2002 až 2008,“ vysvětluje Jan Bureš, hlavní analytik Ery.

Jak dodal, zaměstnanci si v období nejistoty a strachu odvykli žádat o vyšší mzdy a ovlivňuje to jejich chování i dnes. „Navíc v průběhu krize relativně poklesla vyjednávací síla řady zaměstnanců,“ dodává s tím, že podíl zaměstnanců v odborech se snížil za posledních dvacet let z pětiny na méně než čtrnáct procent.

Žádná tragédie

Z celé debaty o malém růstu platů a příčinách by se mohlo zdát, že je s tuzemským hospodářstvím něco špatně. Pokud to tak je, pak rozhodně nebude problém právě v platech. Ty totiž rostou a ve srovnání s okolními zeměmi si nevedeme špatně. Stejným tempem jako u nás stoupají platy například na Slovensku. 

Už několik let čelí stagnaci mezd i sousední Německo. Odlišná situace nepanuje ani ve Spojených státech, které jsou z krize venku už delší dobu.

Průměrná mzda se za první tři měsíce roku zvýšila o více než 500 korun, respektive o 2,2 procenta. To není vůbec špatné číslo, byť trochu vadne v porovnání s růstem celé ekonomiky, která posílila o 4,2 procenta. 

Podstatně lépe než zaměstnanci firem se měli pracovníci v nepodnikatelské sféře, především ve státní správě. Jejich mzdy rostly průměrně o 2,9 procenta.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?
Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?

Kolem dudlíků se točí spousta otázek. Kdy ho začít používat? Kdy naopak odebrat? Ale často zapomínáme na tu nejdůležitější: jaký dudlík máme pořídit?