11. května 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Češi si oblíbili čínské e-shopy. Proč? Jsou prostě velmi levné

Nákupy přes internet | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nákupy přes internet | foto: Shutterstock

PRAHA Když Češi nakupovali přes internet levnější zboží, mířili na weby ze Spojených států. To platilo ještě nedávno. Nyní jasně vedou čínské e-shopy.

Jsou levnější, v angličtině a bez poplatků za dopravu. U čínských internetových obchodníků se ale vyplatí nakoupit nejen elektroniku. O desítky procent levněji než v českých e-shopech tam vyjdou i hračky, videohry, lampy a jiné osvětlení, nábytek nebo oblečení.

ČTĚTE TAKÉ:

Cenové rozdíly jsou často i u totožných kusů oděvů v rámci stejné značky. V čínských e-shopech je navíc mnohem větší výběr a originálnější oblečení. Rizikem při nákupu v Číně jsou padělky, čímž se čínské weby ani příliš netají. Ve většině asijských internetových obchodů se dají bez problémů pořídit padělky téměř jakéhokoliv zboží.

Srovnání cen v čínských a českých e-shopech

Srovnání cen v čínských a českých e-shopech

Mezi padělky vede elektronika, hlavně napodobeniny Apple

Mezi neoriginálními výrobky však vedou napodobeniny elektroniky, zejména té od amerického technologického gigantu Apple, a oblečení nejluxusnějších módních značek.
 Dalším úskalím by mohly být případné reklamace zboží. Dá se očekávat, že by nemusely být úspěšné a nákup je tak pouze otázkou důvěry.

Ceny v čínských a českých e-shopech se značně liší.

Ceny v čínských a českých e-shopech se značně liší.

„V případě, že spotřebitelé nakoupí zboží přes e-shop sídlící mimo Česko nebo EU, spotřebitelských práv se mohou domáhat nesnadno,“ tvrdí Miloslava Fléglová, mluvčí České obchodní inspekce. Levněji než v Česku lze nakoupit i jinde než v Číně. Ve Spojených státech se stále vyplatí objednat si elektroniku. I tady platí, že nákup v americkém e-shopu Čechy i s poštovným vyjde levněji, než kdyby si zboží pořídili doma. Například fotoaparát Canon EOS 60D lze v USA koupit dokonce o víc než sedm tisíc korun levněji než v českých obchodech.

Nákupy se prodraží kvůli clu a DPH

Levné nákupy v zahraničních e-shopech může prodražit clo a DPH. Za zásilky ze zemí mimo Evropskou unii se zbožím v hodnotě od 22 do 150 eur se musí platit daň z přidané hodnoty, u zásilek se zbožím nad 150 eur je nutné zaplatit jak DPH, tak clo.