31. července 2017 11:05 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Češi si od bank půjčují čím dál víc. Dluží jim o 110 miliard víc než loni

České koruny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy České koruny. | foto: Shutterstock

PRAHA Dluhy českých domácností vůči bankám v červnu meziměsíčně stouply o 11,99 miliardy a činily 1,479 bilionu korun. Proti loňskému červnu jsou vyšší o téměř 110 miliard. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnila Česká národní banka.

Zadluženost firem proti květnu naopak klesla. Snížil se i objem peněz, které podniky uložily na jednodenní vklady, v případě domácností se meziměsíčně zvýšil.

Nefinanční podniky na konci šestého měsíce dlužily bankám zhruba 1,039 bilionu korun, tedy o 8,6 miliardy korun méně než v květnu. Meziročně úvěry podniků stouply o 55,7 miliardy korun.

Na jednodenních vkladech měly domácnosti u finančních institucí uloženo přes 1,871 bilionu korun. Od května se tyto vklady zvýšily o 13 miliard a proti loňskému červnu o zhruba 231 miliard korun.

Na účtech s výpovědní lhůtou měly domácnosti nicméně meziměsíčně méně peněz. Ke konci června na nich měly uloženo 221,7 miliardy korun, což je o 3,2 miliardy méně než o měsíc dříve.

Za kolik banky půjčují na bydlení.

Podniky si na jednodenní vklady v červnu uložily 906,4 miliardy korun, tedy o 43,8 miliardy méně než v květnu. Meziročně je to ale i 79,8 miliardy více méně. Na vklady s výpovědní lhůtou daly společnosti 8,8 miliardy korun, zatímco v květnu to bylo 8,9 miliardy.

Centrální banka zveřejňuje statistiku každý měsíc. Odvozuje se z bilancí měnových finančních institucí, které zahrnují vedle centrální banky, obchodních bank a poboček zahraničních bank v Česku také fondy peněžního trhu, úvěrní a spotřební družstva.

Situace na trhu s hypotékami.
P2P půjčky fungují na bázi vzájemného půjčování mezi lidmi. Na jeden úvěr se...
ČTK

Státní zemědělský intervenční fond
Refererent Oddělení metodiky Leader a Spolupráce

Státní zemědělský intervenční fond
Praha
nabízený plat: 26 480 - 39 790 Kč