26. října 2014 11:10 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Češi stále více šetří na životních nákladech, kasu drží ženy

Mince (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mince (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Češi se snaží šetřit na životních nákladech stále s větší intenzitou, přesto jim před výplatou moc peněz nezbývá. Rodinnou peněženku drží většinou žena. Vyplývá to z průzkumu společnosti Cofidis mezi 500 respondenty.

Polovina lidí podle průzkumu šetří sice neustále, ale jenom na vybraných produktech, třetina šetří úplně na všem. Téměř 40 procent respondentů uvedlo, že omezují svoji spotřebu ještě více než v minulosti. Necelých 36 procent šetří stále stejně a pouze čtvrtina uvedla, že šetří méně než v minulosti.

Pokud Čechům před výplatou v peněžence zbudou nějaké peníze, pak je to nejčastěji částka do 1000 Kč, dvě desítky procent jich hospodaří s částkou do 2000 Kč. S částkou do sto korun měsíčně musí do výplaty vyjít 15 procent Čechů.

„Zájemci o úvěr by měli být velmi uvážliví i v takových situacích, kdy jde o malou překlenovací půjčku před výplatou. Pokud poskytovatel úvěru není transparentní a produkt obsahuje mnoho skrytých poplatků, může to pro žadatele být příčina budoucích těžkých životních situací,“ varoval obchodní ředitel Cofidisu Cyril Křůpala.

Ve 40 procentech domácností je to žena, kdo se stará o rodinnou pokladnu. Muži drží kasu ve 30 procentech domácností a ve čtvrtině případů se na společných financích podílí oba partneři. Ve zbylých pěti procentech nehlídá rodinné finance ani jeden.

ČTK

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?