Čtvrtek 9. dubna 2020svátek má Dušan 21 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Cestovky omezily výlety v Egyptě. Turisté slaví převrat s místními

Demonstranti v Egyptě slaví | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Demonstranti v Egyptě slaví | foto: Reuters

Praha Turisté vychutnávající si svou dovolenou u moře a o několik set kilometrů dál zoufalá nespokojenost a politické bouře jsou podle zástupců cestovních kanceláří dva úplně oddělené světy. Většina turistů nacházejících se v tuto chvíli v Egyptě převraty uvidí maximálně v televizi. Přesto ale k některým může přes zdi letovisek atmosféra politických změn proniknout - pokud se setkají s místními.

Turisté se prý nemusí bát jezdit na dovolené do Egypta, tvrdí zástupci cestovních kanceláří. Bezpečnost v turistických letoviscích prý mohou zaručit. "My jsme neustále ve styku s delegáty, kteří nás o situaci informují a můžeme říci, že klienti si dovolenou užívají bez problémů, protesty a nepokoje se odehrávají daleko od turistických letovisek",  říká Jan Osúch z cestovní agentury Fischer.  

O SITUACI V EGYPTĚ JSME PSALI TAKÉ:

Přesto ale politické nepokoje určitý vliv na dovolenkáře mít budou. Prázdniny některým z nich znepříjemní zrušení výletů na oblíbená historická místa, kterými jsou například pyramidy v Gíze, nebo chrámové komplexy v Luxoru. "Jedinou reakcí na protesty je zrušení fakultativních výletů do Hurghady a do Gízy, které jsme pozastavili už minulý týden a včera jsme zrušili také výlety do Luxoru. Místa, která turisté navštěvují, jsou bezpečná, důvodem zrušení jsou spíše přeuny turistů z letovisek do výletních míst. Například Hurghada je vzdálená více než 500 kilometrů, proto jsme se rozhodli výlety z bezpečnostních důvodů zrušit", říká Osúch.

Stanislav Zíma z agentury Exim Tours říká, že demonstrace byly očekávané, a proto jejich agentura ani výlety neplánovala. "Tentokrát byly demonstrace hlášeny dopředu, Egypťané byli dlouhodobě nespokojení s vládou prezidenta Mursího. Já mám v Egyptě přátele, zrovna minulý týden jsem tam byl na dovolené a lidé mluvili o tom, že míra nespokojenosti je tak velká, že o víkendu bude celý Egypt na nohou, takže jsme na tento týden výlety ani neobjednávali."

"Současné demonstrace jsou součásti demokratizace Egypta, pár let zpátky nebylo v Egyptě myslitelné, že by se lidé sešli a vyjádřili nesouhlas s vládou. Lidé byli s prezidentem Mursím nespokojení a po jeho sesazení teď v Egyptě vládne velká euforie. Máme dokonce zprávy o tom, že někteří cizinci potkali místní slavící převrat a přidali se k nim, " říká Zíma.  

Politické nepokoje prý zatím nemají přímý vliv na prodej zájezdů. Prodejci zatím neregistrují  žádné žádosti o zrušení dovolené ani o změnu destinace v souvislosti s politickou situací v Egyptě. "V zásadě dá se říci, že prodej vůbec neklesá, tržby jsou víceméně stejné jako v loňském roce touto dobou. Velkou část zájezdů na červenec a srpen máme již prodanou a nemáme žádné žádosti o storno. Je pravdou, že máme velký počet hovorů na klientskou linku, lidé volají a ptají se, jestli je situace v letoviscích bezpečná, o čemž je zatím můžeme ujišťovat", říká Osúch.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Káva s sebou (ilustrační).  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Káva s sebou (ilustrační).  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Káva s sebou (ilustrační).  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....