Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Čeští senioři si stále častěji nechávají posílat důchod do zahraničí

Mezi nejvzdálenější místa, kam české důchody putují, patří země Jižní Ameriky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mezi nejvzdálenější místa, kam české důchody putují, patří země Jižní Ameriky. | foto: Shutterstock

PRAHA Přibývá seniorů, kteří si české penze užívají v zahraničí. Podle informací Rádia Česko posílala v roce 2009 Česká správa sociálního zabezpečení peníze do 84 zemí světa, nejčastěji na Slovensko, do Polska a do Německa.

 "K 31. 12. 2009 jsme vypláceli do zahraničí celkem 54 572 důchodů. To je o 4651 důchodů víc než v roce 2008," řekl rádiu mluvčí správy Kamil Vařeka.


Kolik je v Česku penze?

Průměrná výše starobního důchodu v roce 2009 činila 10 045 korun. Muži měli v průměru důchody vyšší než ženy. "U mužů je průměr 11 175 korun, u žen 9 133 korun," vyčísluje ČSSZ.

Mezi nejvzdálenější místa, kam české důchody putují, patří podle Vařeky země Jižní Ameriky. V Brazílii žije jedenáct lidí s nárokem na český důchod, v Argentině čtyři a v Chile tři. Jeden český důchodce žije v také v turisty oblíbeném Thajsku.

Platba důchodů do zahraničí je přitom specifická. Nevyplácí se měsíčně, jak je zvykem v Česku, ale čtvrtletně, vždy v březnu, červnu, v září a v prosinci. "Výplata na účet v zahraničí je bezhotovostní v měně daného státu, nebo ve volně směnitelné měně," vysvětlil Rádiu Česko Vařeka.

Na důchody 301 miliard
Stát loni na důchodech vyplatil 301 miliard korun. "Jde o částku vyplacenou za leden až listopad plus zálohy na výplaty důchodů v prosinci," upřesnil rádiu Vařeka. Celková částka ale zůstane mírně nad 300 miliardami korun.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...