Sobota 8. srpna 2020svátek má Soběslav 31 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Chalupáři si za elektřinu připlatí o polovinu více, i když mají menší spotřebu

Chalupa. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Chalupa. Ilustrační foto. | foto: ll

PRAHA Na nový způsob účtování cen elektřiny, který od příštího roku zavádí Energetický regulační úřad (ERÚ), doplatí hlavně chataři, chalupáři a majitelé menších rodinných domků. Platba za regulovanou část ceny (asi 40 procent z celkové částky) by se totiž nově měla odvíjet od velikosti jističe.

Pokud skutečně změna začne platit, její důsledky dopadnou především na ty, kdo mají nízkou spotřebu elektřiny, ale poměrně velký jistič. Celkové platby by jim mohly vzrůst až o polovinu proti dnešku.

Důvody zavádění nové tarifní soustavy jsou následující. Především je to skutečnost, že zatímco fixní náklady na distribuci elektřiny jsou podstatně vyšší než ty va riabilní, závislé na spotřebě (zhruba 3 ku 1), platby jsou naopak ze tří čtvrtin podle spotřeby. Jen čtvrtinu tvoří fixní platby.

ČTĚTE TAKÉ:

V případě odběratelů z řad domácností (úroveň nízkého napětí) je to dokonce 86 procent ku 14 procentům ve prospěch plateb za spotřebu.

Energetický regulační úřad (ERÚ) chce nyní pod tlakem distribučních společností tento poměr otočit. ERÚ argumentuje také tím, že takzvaná rezervovaná kapacita výkonu je zhruba dvojnásobná než skutečný odběr elektřiny.

„Málokdo velikost jističe vůbec řeší, často jsou předimenzované, zbytečně se blokuje kapacita. Platbou za rezervovaný výkon by se mohly ušetřit investice do nových výrobních kapacit,“ podotýká Jiří Gavor, majitel poradenské firmy ENA.

Elektřina

Zdůrazňuje, že nová tarifní soustava se týká pouze plateb za distribuci. Ta činí zhruba 40 procent z celkového poplatku za elektřinu. Zbytek tvoří platba za silovou elektřinu, daň, poplatek na obnovitelné zdroje (ten se letos nově platí též podle velikosti jističe, ale je limitován cenovým stropem), za služby operátora trhu a takzvané systémové služby.

Třetím důvodem pro změnu systému je pak podle ERÚ rychle rostoucí decentrální výroba, kdy třeba solární panely na střeše citelně sníží spotřebu ze sítě. Požadavky na rezervovanou kapacitu (velikost jističe) ale zůstanou stejné.

Pokud by se decentrální výroba zvýšila o několik tisíc megawattů (podle ASEK až o 6000 MW do roku 2040), budou distributorům chybět peníze. Ty by bylo nutné vybrat od těch, kdo na střešní panely pro výrobu energie nemají. Proto se i malí samovýrobci zatíží platbou podle velikosti jističe.

Vítězové a poražení

O tom, jak nastavit poměry plateb – kolik bude činit fixní část a kolik platba za spotřebu –, není ještě definitivně rozhodnuto. ERÚ chce na toto téma vyvolat veřejnou diskusi. Ta začne tento čtvrtek na odborné konferenci.

„Podle mého názoru jsou základní trendy nové tarifní soustavy (tj. posílit platby za fixní část) správné. Kopírujeme jen trendy ostatních evropských zemí. Otázkou je, do jaké míry se stálé platby mají posílit. Zatím je v plánu v hladině nízkého napětí (domácnosti) úplně překlopit poměr plateb.

Mají platit tři čtvrtiny platby za jistič a jen čtvrtinu za spotřebu. Dosud je tomu přesně naopak. Dají se očekávat výhrady mj. ze strany ekologů. Tento systém vůbec nemotivuje k úsporám, což je námitka oprávněná,“ míní Gavor.

Koho se změna nejvíce dotkne? V případě velkoodběratelů více zaplatí například České dráhy, dále ti, kdo mají jen sezonní odběr, třeba sušičky či vlekaři. Ti budou mít ale speciální tarif. Více zaplatí také ti, kdo si vyrábějí elektřinu sami a přitom ji zároveň odebírají ze sítě – ti jsou současným systémem zvýhodněni.

„Ze současného systému profitují ti, kdo mají velmi malý odběr a větší jistič – často domácnosti mladých, domácnosti seniorů, chaty a chalupy. Zrovna tito lidé budou v novém systému nejvíce biti, takže to bude i sociálně citlivé. Vítězové budou ti, kdo dokážou snížit své požadavky na jistič. Možná že by na to měl nějak reagovat sociální systém, zvýšit třeba sociálně potřebným příspěvky na bydlení,“ míní Jiří Gavor.

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Tygr ussurijský v Zoologické zahradě Olomouc | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...