23. května 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Chcete poznat polské potraviny? Nemáte šanci

Nákup potravin - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nákup potravin - ilustrační foto. | foto: ČTK

PRAHA  Nemine týden, kdy by inspektoři neobjevili alespoň jednu závadnou potravinu polského původu. Mají ale spotřebitelé nějakou šanci poznat, z které země výrobek skutečně pochází, když na většině z nich najdou údaj "Země původu: EU"?

Dvě možnosti tady jsou: ptát se přímo prodejců nebo se obrátit na potravinářskou inspekci. "Evropská legislativa je nastavena tak, že země původu na výrobcích nemusí být uvedena. Pro spotřebitele ale musí být rozpoznatelné, odkud výrobek je. A jedna z variant je Evropská unie," vysvětluje mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Pavel Kopřiva.

K TÉMATU POLSKÝCH POTRAVIN:

Na výrobcích nemusí být uveden ani výrobce, stačí distributor - třeba pod značkovými křídly supermarketů. To je podle inspektorů v pořádku a z hlediska potravinového práva stačí, když je výrobek označen "země původu EU".

Polské lahůdky

  • Problémy letos odstartovala tzv. solná aféra. Polské firmy prodávaly technickou sůl označenou jako jedlou velkovýrobcům uzenin, zpracovatelům ryb, mlékárnám a pekárnám.
  • Na jaře inspekce zakázala prodej polských kvašených okurek a kysaného zelí, ve kterých zjistila zakázanou kyselinu mravenčí.
  • Veterinární správa zhruba ve stejnou dobu nepustila na tuzemský trh více než půl tuny čerstvého kuřecího masa z Polska. Maso bylo znečištěno obsahem útrob a mělo pohmožděniny.
  • Polská policie zadržela v březnu desítky tun prášku ze sušených zkažených vajec. Obsahoval několikasetnásobně více nebezpečných bakterií, než povolují normy.
  • Inspekce v dubnu zakázala prodej sucharů, které obsahovaly závadnou vaječnou moučku z Polska.
  • Lidl v kětnu stáhl jednu šarži dlouhozrnné rýže dovozené z Polska. Balení obsahovalo 2,5krát víc olova, než povoluje norma. 

"Pokud by se spotřebitel chtěl věnovat výrobkům nějakého konkrétního původu, tak má problém. Jiná věc je, že naprostá většina poctivých výrobců, která se zaměřuje na jakostní potraviny, zemi původu uvádí. Nelze ale říct, že výrobci, kteří jako zemi původu uvádí EU, jsou nejakostní. Používají to zejména ti, kteří vyváží mimo země EU, protože je pro ně marketingově lepší napsat EU než svoji zemi, která třeba není tak známá," vysvětluje Kopřiva a dodává, že žijeme v harmonizovaném trhu Evropské unie, kde spotřebitel v zásadě nepotřebuje vědět, jaké původu potraviny jsou.

Jediný účinný nástroj má v rukou inspekce

Jediný účinný nástroj, jak zjistit skutečný původ potravin, má v rukou potravinářská inspekce, běžný spotřebitel se k němu nedostane. "Prodejce je vždy povinnen inspekci poskytnout průvodní dokumentaci k potravině a na jejím základě je možné se dostat až k výrobci a původu každé suroviny. To předpokládá náročnou práci s papíry, ale je to dohledatelné," říká Pavel Kopřiva.

Seznam dovozců polských potravin do Česka neexistuje. Pokud má tedy spotřebitel podezření, že je nějaký výrobek sporně označen z hlediska země původu, může se obrátit na inspekci a ta je schopna to dořešit. Nebo se může informací dožadovat přímo u prodejce. "Ten by měl to být schopen říct, ale samozřejmě to není jeho povinnost," říká Kopřiva. 

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Od roku 2014 se způsob označování výrobků změní

Naděje do budoucna se prý ale rýsuje. "Existuje určitý evropský předpis, který bude v Česku vymahatelný od roku 2014, který způsob označování změní. Jednak bude muset být uvedena na výrobku země původu a také krajina, odkud pochází převažující surovina ve výrobku. Evropská směrnice už je schválená, jen zatím není implementována do českého práva," shrnuje Kopřiva.

rkaŠárka Bláhová

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.