12. listopadu 2012 15:18 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Chudé Vánoce: čtvrtina Čechů bude letos na dárcích šetřit

Dopis pro Ježíška - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dopis pro Ježíška - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Víc než čtvrtina Čechů plánuje letos šetřit na vánočních dárcích. Sedm z deseti lidí očekává, že letošní Vánoce budou v porovnání s loňským rokem stejné a jen dvě procenta budou mít bohatší svátky než vloni.

Podle průzkumu portálu Kasa.cz mezi 2400 zákazníky plánují tři čtvrtiny lidí (73 procent) nakupovat vánoční dárky v listopadu a čtvrtina v prosinci. Dva z pěti respondentů (43 procent) chtějí utratit za vánoční dárky 2000 až 5000 korun, 37 procent investuje do svých blízkých 5000 až 10 000 korun, 13 procent zákazníků pak utratí za dárky více než 10 000 korun. Naopak sedm procent lidí nakoupí dárky za méně než 2000 korun.

Svátky on-line

Vánoce jsou nejdůležitějším prodejním obdobím v roce, stále větší roli přitom hraje internet. Loni v předvánočním období nakoupili zákazníci v internetových obchodech dárky pro své blízké za přibližně 14 miliard korun, letos Asociace pro elektronickou komerci (APEK) očekává další nárůst až na 16 miliard korun.

Téměř polovina Čechů bude pod stromeček kupovat praktické dárky jako oblečení, sportovní vybavení či kosmetiku, a to i přesto, že by sami nejraději dostali elektroniku.

Podle průzkumu aukčního portálu Aukro.cz zhruba dvě třetiny lidí svým blízkým darují oblečení, doplňky, kosmetiku a parfémy. V loňském roce elektroniku darovalo 39 procent lidí, letos se k tomuto dárku rozhodla třetina lidí. Pod stromečkem ubylo také hodinek a adrenalinových dárků.

Stále častěji se pod stromečkem budou objevovat předplatné a poukazy, například na pobyty a wellness. "Podle našich odhadů lidé za wellness pobyty utratí více než v loňském roce. Letos byla poptávka zaměřená spíše na kratší pobyty místo tradičních delších lázeňských pobytů. Zvýšil se také zájem o hotely, které se nenachází přímo v lázeňských městech, ale spíš stranou na zajímavých místech někde v přírodě," uvedl Richard Šipoš z portálu Spa.cz.

ČTĚTE TAKÉ:

O tom, co najdeme pod stromečkem, rozhoduje také to, jestli nám dárky daruje muž nebo žena. Muži i ženy častěji darují věci, které si většinou sami přejí nebo k jakým mají blíž.

"Od mužů se tak pod stromečkem dočkáme spíše elektroniky, mobilních telefonů nebo počítačů. Ženy naopak rády darují oblečení a doplňky, kosmetiku a parfémy. Největší rozdíl vidíme u knih. Zatímco ženy je chtějí darovat svému okolí ve více než polovině případů, muži tento dar zvolí z 38 procent," dodala mluvčí portálu Aukro.cz Michaela Papežová.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz