15. srpna 2013 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Ceny bytů v Česku klesají, cizinci se jich zbavují hluboko pod cenou

Pronájem bytu – ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pronájem bytu – ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Pětačtyřicetiletý pražský podnikatel Pavel F. plánoval koupit byt v Karlových Varech. Chtěl ušetřit, a tak nemovitost místo u realitních kanceláří hledal na webových portálech, které nabízejí byty přímo od vlastníků. A našel. Byt koupil od cizince o téměř půl milonu levněji, než je jeho tržní cena.

"Za byt 2+1 o ploše 80 metrů čtverečních zaplatím necelých 700 tisíc korun," popisuje podnikatel, který má v těchto dnech podepsat kupní smlouvu. Tržní cena podobného bytu na Karlovarsku je přitom podle cenových map přes 1.1 milionu korun.

Zdaleka není jediný, kdo narazil na laciné byty od zahraničních vlastníků. Nemovitostí pod cenou totiž v Česku prodávají tisíce cizinců. Před několika lety v Česku nakoupil domy a byty s tím, že svoji investici vysoce zhodnotí. Jejich odhad ale nevyšel.

"Zahraniční majitelé totiž nemovitosti nakupovali v době, kdy byla jejich cena nadhodnocená," vysvětluje obchodní ředitel realitní kanceláře Next Reality Group Robert Hanzl. A totéž tvrdí i ostatní odborníci z branže."

Podle nich měli cizinci nákupní apetit hlavně v předkrizových letech 2006 až 2008, tedy v době největšího realitního boomu před pádem cen. Jen od roku 2008 totiž klesla cena bytů o zhruba 10 procent. Nejčastěji podle odborníků z branže prodávají nemovitosti Rusové, Britové a Němci.

ČTĚTE TAKÉ:

"Často se setkáváme i s italskými vlastníky, kteří se nemovitostí snaží zbavit z důvodu vrcholící krize v eurozóně. Čekají totiž útlum místního hospodářství a snaží se prodejem získat investovaně peníze zpět," vysvětluje Daniel Kotula z realitní kanceláře Re/Max.

Byty či domy v Česku pak stále častěji prodávají i Irové a Kanaďané. Podle odborníků jsou na vině nižší příjmy, kvůli kterým nejsou schopni nemovitost splácet. "Zároveň ale nemovitost nemohou ani pronajmout za cenu, kterou by očekávali. Proto se ji raději snaží prodat," říká šéf Re/Max Collection Petr Šmelhaus.