30. srpna 2007 12:38 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

ČNB opět zvýšila úrokové sazby

Česká národní banka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká národní banka | foto: Lidové noviny

PRAHA Bankovní rada České národní banky podruhé během dvou měsíců zvýšila úrokové sazby o čtvrt procentního bodu. I tak jsou ale v porovnání s jinými evropskými zeměmi nízké.

Hlavní sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak vzrostla na 3,25 procenta, uvedla mluvčí ČNB Pavlína Bolfová. Centrální banka zvýšila letos sazby už potřetí, protože se obává rostoucí inflace. Podle některých odhadů ČNB sazby do konce roku ještě nejméně jednou zvýší.

"Domácí ukazatele jasně hovoří ve prospěch vyšších úrokových sazeb a hovoří pro ně i červencová inflační prognóza ČNB," komentoval rozhodnutí analytik Raiffeisenbank Michla Brožka. Bankovní rada se podle něj nenechala zviklat turbulencemi na globálních trzích, které vedly ke skokovému posílení české koruny. Potřebu vyšších úrokových sazeb dokresluje také dnešní zveřejnění rychlého růstu mezd.

Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Podnikům vyšší úroky přinášejí dražší úvěry na investice a provoz, domácnostem dražší půjčky na bydlení. Vyšší úroky nevyhovují ani státu, který je významným dlužníkem. Naopak lidé, kteří mají peníze uložené na účtu u banky, dostávají vyšší úroky.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!