12. dubna 2009 14:25 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

ČSSD chce šrotovné ještě letos na podzim

Jiří Paroubek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Paroubek. | foto: René Volfík, ČTK

PRAHA ČSSD trvá na zavedení šrotovného v Česku ještě letos na podzim, tak jak se její vyjednavači dohodli s koaličními stranami. V diskusním pořadu Partie televize Prima to řekl předseda ČSSD Jiří Paroubek. Reagoval tak na vyjádření odcházejícího premiéra Mirka Topolánka (ODS) pro sobotní Mladou frontu Dnes, že Česká republika letos šrotovné nezavede, protože to tuzemské automobilky nepotřebují.

"Myslím si, že je to (vyjádření Topolánka) mimo dohodu, kterou udělali naši vyjednavači. Naši vyjednavači se dohodli, že to šrotovné bude buď od 1. září, nebo od 1. října," prohlásil Paroubek. Dodal, že do podzimu budou mít tuzemské automobilky díky šrotovnému v okolních zemích dostatek zakázek a příspěvek v Česku by pro ně byl na podzim novým impulzem.

Zavedení šrotovného prosadila ČSSD při jednání s koalicí v rámci takzvaného protikrizového balíčku. Šrotovné je navrženo ve výši 30.000 korun na pořízení automobilu do hodnoty 500.000 korun. Jde zatím jen o dohodu obou stran, konečné rozhodnutí o šrotovném zůstává na vládě.

"Šrotovné je věc, která nebude letos v České republice zaváděna. Je to připraveno, souhlasíme s tím, ale naše automobilky nepotřebují šrotovné. Nyní nejsou schopny naplnit poptávky vyvolanou šrotovným v Německu, Francii, na Slovensku," řekl ale MfD Topolánek.

Podle něj je šrotovné připraveno tak, že je může zavést jakákoli vláda, pokud to bude při poklesu poptávky potřeba. "Čili šrotovné beru jako situační daň za prosazení našich návrhů," shrnul odstupující premiér. Také ministr financí v demisi Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) dává přednost tomu, aby šrotovné letos zavedeno nebylo.

Šrotovné už zavedly některé sousední státy. Slovenská vláda vyplatí kupci nového auta až 1500 eur v případě, že prodejce bude ochoten zlevnit vůz nejméně o 500 eur. Pokud prodejce nesleví, státní příspěvek bude jen 1000 eur. Šrotovné se však vztahuje jen na nákup osobních automobilů s cenou do 25.000 eur včetně daně z přidané hodnoty.

Německo nabízí prémii ve výši 2500 eur (přes 68.000 Kč) každému, kdo si koupí nový vůz a nechá sešrotovat nejméně devět let starý. Slovensko i Německo původně stanovily sumu, kterou na šrotovné vydají, nyní vlády obou států uvažují o jejím navýšení. Prémii za nákup nového auta letos zavedly také Francie, Kypr, Itálie, Lucembursko, Portugalsko, Rumunsko, Španělsko a chystá ji Rakousko.

ODS podpořila šrotovné při schvalování protikrizových opatření s podmínkou, že ČSSD podpoří slevy na sociálním pojištění.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!