16. února 2009 11:42 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

ČSÚ: Přestávají se stavět nové byty

Výstavba nových bytů se propadá. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výstavba nových bytů se propadá. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Kdo čekal, že finanční krize srazí ceny nových bytů, mohl se mýlit. Stavební společnosti totiž na nepříznivý vývoj poptávky po nemovitostech okamžitě reagovaly snížením výstavby. Společně se soukromými stavebníky tak ve čtvrtém čtvrtletí zahájili výstavbu o 20 procent méně bytů, dokončili jich dokonce o třetinu méně. Uvedl to dnes Český statistický úřad.

Ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku byla zahájena výstavba 9686 bytů, což bylo meziročně méně o 19,1 procenta. V celém loňském roce se začalo stavět o 0,6 procenta méně než v roce 2007.

Vývoj stavební výroby přitom nebyl loni podle statistiků jednotný: počáteční vzestup v zahajování staveb vystřídal ve druhém pololetí pokles. Výkyvy panovaly také u dokončování staveb. Zatímco v prvních třech čtvrtletích počet dokončených bytů meziročně rostl, propad ve čtvrtém čtvrtletí nakonec způsobil celoroční pokles.

Za celý loňský rok tak stavebníci dokončili výstavbu 38.383 bytů, což bylo meziročně o 7,8 procenta méně.

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?