Pátek 13. prosince 2019svátek má Lucie 2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
25. března 2009 15:13 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Daňové přiznání na poslední chvíli

Na odevzdání přiznání máte posledních pár dní, ale stihnout se to ještě dá. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na odevzdání přiznání máte posledních pár dní, ale stihnout se to ještě dá. | foto: Lidové noviny

PRAHA Půlnoc třicátého prvního března se blíží. Pokud jste až dosud nepodali daňové přiznání, máte nůž na krku. Jak vše zvládnout za pět minut dvanáct? Pokud se chcete vyhnout čekání a nervózním úředníkům, je zde několik možností.

Poslední dny měsíce března budou pro finanční úřady ve znamení stresu a dlouhých front. Očekává se nával lidí, kteří na poslední chvíli přichází zúčtovat s rokem 2008.

Osobní podání

Přestože každý poplatník přísluší ke správci daně v místě svého trvalého bydliště, daňové přiznání je možné doručit na kterýkoli finanční úřad v České republice. Úřady si potom formuláře přepošlou mezi sebou. Seznam všech úřadů v republice najdete na straně stránkách ministerstva financí.

Podobně jako v loňském roce budou v posledním březnovém týdnu, tj. od 23 do 27. března, podatelny všech finančních úřadů otevřeny denně až do 18.00 hodin. V sídlech okresů budou otevřeny i v sobotu 28. března, a to od 8.00 do 12.00 hodin. V pondělí 30. března a v úterý 31. března 2009 budou podatelny všech finančních úřadů otevřeny až do 18.00 hodin. Rozšířenou otvírací dobu finančních úřadů hledejte na internetové stránce České daňové správy.

Pokud bydlíte v menší obci, ve které není finanční úřad, nemusíte ztrácet naději. Pracovníci daňové správy totiž vyjedou do některých vybraných míst, na daňové přiznání budou čekat na obecním nebo městském úřadě.

Týká se to obcí, jejichž starostové o tuto službu projevili zájem. Seznam všech obcí a měst, kam úředníci dorazí, včetně informací o konkrétních dnech, hodinách a místu, je možné najít na internetových stránkách České daňové správy. Další informace jsou také na vývěskách (i těch internetových) finančních úřadů. Pozor, na výjezdech nepůjde daň zaplatit.

Pošta, fax a internet

Také pro podání na poště platí lhůta úterý 31. 3. 2009 do půlnoci. Rozhodující není datum, kdy zásilku dostane finanční úřad. Datum podání se naopak posuzuje podle data razítka na obálce neboli data odeslání.

Česká pošta se rozhodla daňovým poplatníkům vyjít vstříc a pro tento den na mnoha svých pobočkách prodlužuje otevírací dobu, například v Praze v Jindřišské ulici až do půlnoci.

Do úterka 31. 3. 2009 do půlnoci lze odeslat na finanční úřad v místě trvalého bydliště daňové přiznání faxem. Do tří dnů, to znamená do pátku 3. dubna, je potom nutné dostavit se na úřad k podepsání zaslaných dokumentů.

Daňové přiznání můžete dokonce podat, aniž byste se zvedli od svého stolu. Využít k tomu můžete internetovou adresu adisepo. mfcr.cz. Přiznání musíte odeslat do úterka 31. 3. 2009 do půlnoci, lepší je však využít doby, kdy je menší pravděpodobnost, že mnoho lidí bude odesílat podání najednou.

Pro odeslání bez dalších starostí je nutné mít elektronický podpis. Pokud elektronický podpis nemáte, po odeslání vám z aplikace vyjede tzv. e-tiskopis, potvrzení, které je nutné do tří dnů neboli do pátku 3. dubna, odevzdat na finančním úřadu.

Platba daně: na úřadě, složenkou, převodem

Osobně můžete zaplatit daň na pokladně finančního úřadu. Pozor, pokladny mají otevřeno jinak než podatelny. Ve většině případů jsou otvírací doby pokladen omezenější. Termín uhrazení nedoplatku je shodný s termínem pro podání daňového přiznání - tedy 31. března, nejpozději o půlnoci.

Zaplatit můžete také na poště. Určeny jsou k tomu dva typy složenek. Jednak klasická složenka, za kterou platíte jako za jakoukoliv jinou složenku, a za druhé speciální daňová složenka. Tu si můžete vyzvednout na poště nebo na finančním úřadě a poslání peněz je v takovém případě zdarma. Při posílání peněz je pak rozhodující datum, které je na složence. Podobně můžete využít i poštovní poukázku.

Jiným způsobem placení daňové povinnosti je převod z účtu. Rozhodující je pro finanční úřad datum, kdy vám banka peníze odepíše. Pokud pošlete peníze přes internetové bankovnictví těsně před půlnocí, banky transakci zúčtují až prvního dubna. Zjistěte si, jestli vaše banka umí posílat peníze i tak pozdě.

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...