9. října 2014 13:30 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Developeři se radují: Pražané zase začali utrácet za byty

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Jeden z pohledů na budoucí čtvrť na Rohanském ostrově. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jeden z pohledů na budoucí čtvrť na Rohanském ostrově. | foto: sekyragroup.cz

PRAHA Třetina z bytů, které si někdo letos koupil v Praze, byla primárně pořízená jako investice. Tvrdí to společný průzkum developerských společností, které v hlavním městě působí. Tvrdí, že lidé si letos pořídili o víc než pětinu víc bytů než loni.

Příznivé situaci na trhu s byty přispívají zejména nabídky laciných hypoték, jejichž úroky se drží na velmi nízké úrovni.

Developeři v Praze letos prodali 4250 nových bytů, což je o 22,7 procenta víc než loni ve stejném období. Vyplývá to ze společné statistiky společností Ekospol, Trigema a Skanska Reality.

ČTĚTE TAKÉ:

Za razantním růstem počtu prodaných bytů v letních měsících stojí podle průzkumu vedle stále nabídky takzvaných superlevných bytů mimořádně příznivá situace na hypotečním trhu. Banky nyní v Česku nabízejí hypotéky s historicky nejnižšími úrokovými sazbami.

„Z našich analýz též vyplývá, že narůstá i počet bytů koupených na investici. V současné době se tento podíl pohybuje okolo 30 procent,“ uvádí šéf společnosti Ekospolu Evžen Korec.

Loni se v hlavním městě prodalo přes pět tisíc nových bytů. Pro letošní rok developeři odhadují prolomení hranice 5 500 prodaných bytů. Průměrná cena skutečně prodaných bytů na konci letošního prvního pololetí podle společnosti Trigema činila 55 800 korun za metr čtvereční.

Lidovky.cz
  • 0Diskuse

Nádherná proměna: Kuchyně se díky odborníkům stala skutečným srdcem domova
Nádherná proměna: Kuchyně se díky odborníkům stala skutečným srdcem domova

Paní Jana si ve svém životě prožila mnoho těžkých chvil. Příběh dvakrát rozvedené samoživitelky tří dětí by vydal na několikadílný román. Ačkoliv poslední rok nebyl pro paní Janu jednoduchý, potkalo ji i štěstí splnil se jí její velký sen. V soutěži společnosti Wüstenrot totiž vyhrála hlavní cenu – novou kuchyni v hodnotě 150 000 Kč. Konečně to tedy vypadá, že už se blýská na lepší časy. A že to bylo potřeba…