9. října 2014 13:30 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Developeři se radují: Pražané zase začali utrácet za byty

Jeden z pohledů na budoucí čtvrť na Rohanském ostrově. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jeden z pohledů na budoucí čtvrť na Rohanském ostrově. | foto: sekyragroup.cz

PRAHA Třetina z bytů, které si někdo letos koupil v Praze, byla primárně pořízená jako investice. Tvrdí to společný průzkum developerských společností, které v hlavním městě působí. Tvrdí, že lidé si letos pořídili o víc než pětinu víc bytů než loni.

Příznivé situaci na trhu s byty přispívají zejména nabídky laciných hypoték, jejichž úroky se drží na velmi nízké úrovni.

Developeři v Praze letos prodali 4250 nových bytů, což je o 22,7 procenta víc než loni ve stejném období. Vyplývá to ze společné statistiky společností Ekospol, Trigema a Skanska Reality.

ČTĚTE TAKÉ:

Za razantním růstem počtu prodaných bytů v letních měsících stojí podle průzkumu vedle stále nabídky takzvaných superlevných bytů mimořádně příznivá situace na hypotečním trhu. Banky nyní v Česku nabízejí hypotéky s historicky nejnižšími úrokovými sazbami.

„Z našich analýz též vyplývá, že narůstá i počet bytů koupených na investici. V současné době se tento podíl pohybuje okolo 30 procent,“ uvádí šéf společnosti Ekospolu Evžen Korec.

Loni se v hlavním městě prodalo přes pět tisíc nových bytů. Pro letošní rok developeři odhadují prolomení hranice 5 500 prodaných bytů. Průměrná cena skutečně prodaných bytů na konci letošního prvního pololetí podle společnosti Trigema činila 55 800 korun za metr čtvereční.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz