Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Doba tabletová. Ve finančním poradenství vítězí elektronický podpis. Zavádí jej i OVB Allfinanz

Ekonomika

  5:00
PRAHA - Žádné zbytečné papírování. Klienti finanční poradců i bank si zvykli u smluv na elektronické podpisy zadávané přímo do tabletu či mobilního telefonu svého poradce. Jednání se tak urychlí, zjednoduší, sníží se riziko chyb i spotřeba papíru. Celé zpracování smlouvy totiž proběhne elektronicky.

ilustrační snímek foto: Reuters

Každý finanční poradce OVB, kterých je v Česku více než 2500, nyní může díky aplikaci na mobilním telefonu nebo tabletu jednoduše podepsat přímo u klienta veškeré dokumenty, které jsou potřeba k poskytování poradenských služeb.

„Průběžné zjednodušování práce a digitalizace procesů sjednávání smluv, vyplňování smluvní dokumentace a její kontrola v reálném čase je jednou z klíčových aktivit podpory našich poradců v terénu,“ říká Miroslav Řezník, předseda představenstva a generální ředitel OVB Allfinanz.

Podpis do tabletu? Pro klienty nic neobvyklého

Zkušenosti s elektronickým podpisem již má i další významná finančně poradenská společnost působící na českém trhu – Fincentrum & Swiss Life Select. „Naši poradci využívají s klienty všech typů digitálního ověřování počínaje SMS zprávou, přes vektorový podpis až po biometrický. Záleží na připravenosti každé finanční instituce nabízet možnost zabezpečení alternativní cestou. My sami postupně rozšiřujeme využití digitálních způsobů ověřování,“ uvádí Filip Duchoň, předseda představenstva Fincentrum & Swiss Life Select.

Jak Duchoň potvrzuje, díky elektronickému podpisu se zvyšuje efektivita celého procesu uzavírání smluv, kterou digitalizace obecně přináší. Své výhody pak prokázala i v nedávném období, kdy nový typ koronaviru uvrhl celou republiku do nouzového stavu. „Ve světle letošního roku se ukázala velká výhoda zejména v tom, že digitální podpis umožňuje klientům uzavřít smlouvu, aniž by se přitom museli osobně setkat s finančním poradcem,“ poukazuje Filip Duchoň.

Elektronický podpis šetří hektary lesů

Zatímco dříve bylo potřeba řadu i mnohostránkových dokumentů vždy vytisknout, dnes už mohou lidé spoustu dokumentů podepsat přímo do mobilního zařízení. To usnadní práci kupříkladu nejen bankovním poradcům na pobočkách, ale zjednoduší a zrychlí obsluhu všech klientů. Elektronický podpis již proto svým klientům nabízí řada finančních institucí.

Například Česká spořitelna vloni postupně vybavila všechny své bankéře na pobočkách tablety. Ti se tak mohou do systémů banky pohodlně přihlásit pomocí virtuální digitální sítě odkudkoliv. „To se mimochodem ukázalo jako velmi důležité v době pandemie, kdy jsme museli z důvodu bezpečnostních opatření uzavřít téměř polovinu našich poboček,“ sděluje mluvčí České spořitelny Lukáš Kropík.

V současnosti prý Česká spořitelna umí prostřednictvím tabletu pomocí elektronického podpisu odbavit až 80 procent dokumentů, které by se jinak musely tisknout. „Díky biometrickému podpisu se nám tak daří výrazně šetřit přírodu. Tím, že netiskneme dokumenty k podpisu, jsme od začátku používání tabletů již ušetřili zhruba jeden a půl hektaru smrkového lesa,“ upozorňuje Kropík.

Pomocí biometrického podpisu navíc bankéři rychle a pohodlně odbaví nejčastější požadavky klientů, tedy například založení účtu, souhlas se zpracováním osobních údajů, plnou moc, založení či zrušení trvalého příkazu, změny limitů na kartě a další.

Tablet jako skener i interaktivní nástroj

„Námi zvolené řešení elektronického podpisu je standardem pro velké mezinárodní korporace nejen ve finančním sektoru. Testování celého procesu nás utvrdilo v tom, že podepisování na tablet nebo telefon klienti vnímají jako velice přirozené a nevidí v něm žádnou bariéru,“ uvádí Pavel Manhalter, člen představenstva OVB Allfinanz odpovědný za provoz a finance.

Tablety a mobily celkově hrají v dnešním světě finančního poradenství velkou roli. Poradci OVB Allfinanz je nyní nově kromě možnosti elektronického podpisu využívají například také jako mobilní skener, který značně šetří čas. Díky mobilnímu zařízení, kterým může být tablet nebo mobil s fotoaparátem, totiž mohou finanční poradci naskenovat občanský průkaz i jiné potřebné dokumenty. Díky pokročilému softwaru se dokumenty rovnou uloží do CRM systému pro další zpracování.

Mobilní zařízení jsou navíc v interakci s klienty ideálním nástrojem pro názorné vysvětlení a představení konkrétních produktů. „Díky on-line přístupu, klient hned vidí nejaktuálnější informace a může si na vše ‚sáhnout‘,“ vysvětluje Lukáš Kropík, mluvčí České spořitelny.

Autor:

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...