Středa 3. března 2021svátek má Kamil 0 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Evropě hrozí sociální bouře, nezaměstnaných je víc než 26 milionů

Demonstranti se střetli s těžkooděnci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Demonstranti se střetli s těžkooděnci. | foto: ČTK

ŽENEVA V Evropě od začátku nynější krize přibylo přes deset milionů nezaměstnaných. Zhoršující se situace na trhu práce zvyšuje nebezpečí sociálních nepokojů. Uvedla to ve své dnešní zprávě Mezinárodní organizace práce. Podle ní je nyní v Evropě více než 26 milionů nezaměstnaných.

Problémy s hledáním práce mají zejména mladí lidé a lidé s nízkou kvalifikací. Za posledních šest měsíců podle zprávy přišlo v Evropské unii o práci více milion lidí.

Zpráva rovněž poukazuje na rostoucí problémy s dlouhodobou nezaměstnaností. V 19 evropských zemích je více než 40 procent nezaměstnaných bez práce minimálně 12 měsíců.

ČTĚTE TAKÉ:

Situace na trhu práce se podle organizace zhoršuje od zahájení snah o konsolidaci státních rozpočtů. "Rozpočtové cíle jsou sice důležité, nelze je ale řešit úspornými opatřeními a strukturálními reformami, jež se nevypořádávají s prvotními příčinami krize," uvedla organizace ve své zprávě.

Jihoevropské země potýkající se s dluhovou krizí se v rámci reforem snaží například zvýšit flexibilitu trhu práce. Cílem reforem je posílení konkurenceschopnosti těchto zemí, jsou s nimi ale spojeny také negativní sociální dopady.

ČTĚTE TAKÉ:

Šéf Evropské centrální banky Mario Draghi nedávno prohlásil, že reformy jsou navzdory těmto sociálním dopadům cestou ke spravedlivější společnosti a povedou k odstranění problémů, jako jsou daňové úniky a rozsáhlá nezaměstnanost mládeže. Příčinou rozsáhlých sociálních dopadů reforem je podle Draghiho skutečnost, že přínosy těchto opatření se projeví až se zpožděním.

,

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!