14. května 2013 11:25 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Fenka Ameli je v investiční hře úspěšnější než manažeři

Fenka Ameli investuje v Chytrém portfoliu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fenka Ameli investuje v Chytrém portfoliu. | foto: Lidovky.cz

PRAHA Investiční hra serveru Lidovky.cz Chytré portfolio je v plném proudu. Téměř tři tisíce 'investorů nanečisto' už mohou zhodnotit, jak by se jim dařilo na skutečné burze cenných papírů.

Pokud by se profesionální badmintonista a vlajkonoš české výpravy na posledních olympijských hrách v Londýně Petr Koukal živil jako investiční makléř, brzy by se dostal do finančních potíží.

PODÍVEJTE SE NA PRŮBĚŽNÉ POŘADÍ SOUTĚŽE

Chytré portfolio

Od devátého dubna do včerejšího odpoledne prodělal Koukal z investovaného milionu na pražské burze více než 40 tisíc. Naštěstí však nejde o skutečné peníze, ale o virtuální měnu, kterou Koukal stejně jako 2700 dalších zájemců zkusmo investoval v rámci investiční hry Lidových novin a serveru Lidovky.cz Chytré portfolio.

Partnery soutěže, která spočívá ve volbě co nejlepšího portfolia v období od 8. dubna až 9. července, jsou pražská burza cenných papírů a Fio banka.

Jak se daří investorům nanečisto? KLIKNĚTE PRO ZVĚTŠENÍ

Jak se daří investorům nanečisto? KLIKNĚTE PRO ZVĚTŠENÍ

„Beru to jako užitečnou zkušenost a také jako příležitost si investování zadarmo vyzkoušet,“ řekl Koukal a dodal, že pokud by šlo o opravdové investování, rozvažoval by složení svého portfolia, které je rovnoměrně rozděleno mezi akcie Telefóniky, Fortuny, Philip Morris, ČEZ a CETV, podstatně důkladněji. Z uvedených titulů skončily od začátku soutěže v plusu jen akcie Fortuny a Telefóniky.

 Ať už za tím stojí pečlivá příprava, či jen šťastná ruka, více než 850 účastníků soutěže dosud zhodnotilo virtuální milion nad průměr pražské burzy. Index PX si od začátku soutěže připsal zhruba 2,5 procenta.

To, že i v Praze se dá na akciích vydělávat ve velkém, dokazuje soutěžící s přezdívkou weee, který k investovanému milionu dokázal připsat více než sto tisíc. „Už by ta soutěž mohla skončit, abych vyhrál, thank you, penízky,“ napsal nejúspěšnější hráč na svůj facebookový profil.

V jeho portfoliu se nachází akcie Fortuny, Erste a VIG. Akcie Erste i Fortuny se pod vlivem překvapivě dobrých výsledků zhodnotily od začátku dubna o 10,2, respektive o 11,8 procenta. VIG za stejnou dobu přidal 7,7 procenta. Stejné tituly, avšak místo VIG akcie developera Orco zařadil do svého portfolia i aktuálně druhý soutěžící v pořadí, který si říká jarmzele.

Ten se na stránkách soutěže prezentuje jako 58letá žena povoláním školnice a dosud mu jeho strategie vynesla přes 91 tisíc korun. Podle profesí jsou zatím nejúspěšnější skupinou novináři, které následují studenti.

Jak se daří fence Ameli? Lépe než manažerům

Nedaří se naopak manažerům a právníkům. Čich na správné akcie měla i patronka soutěže pudlí fenka Ameli. Tituly, které si do svého portfolia vybrala hrou s tenisáky, jí zatím vynesly přes 4700 korun.

 Soutěž se uzavírá prodejem všech akcií podle jejich závěrečného kurzu na pražské burze 9. července. Na trojici nejúspěšnějších hráčů čeká odměna v podobě peněžní výhry. Vítěz získá 30, druhý v pořadí 20 a třetí 10 tisíc skutečných korun.

ČTĚTE TAKÉ:

 Pražská burza v posledních letech zápolí s nezájmem investorů. K výraznějšímu rozvíření nehybné investiční hladiny nedošlo v minulých týdnech ani poté, co analytiky příjemně překvapily čtvrtletní výsledky Fortuny nebo Erste. Burze již několik let dominují akcie ČEZ a Komerční banky.

Najdete na Lidovky.cz