2. dubna 2015 11:31 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Hospody na pranýři. Web zveřejnil podniky zavřené kvůli trusu či plísni

Bistro ve Františkových Lázních. Problémem byly plísně a výrazně zanedbaný... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bistro ve Františkových Lázních. Problémem byly plísně a výrazně zanedbaný... | foto: SZPI

PRAHA Před obědem či svačinou tyto stránky raději neotvírejte. Anebo ano. Je z nich totiž možné vyzvědět, zda restauraci či bistro ve vašem okolí letos zavřela potravinářská inspekce. Ať už kvůli nepořádku v kuchyni či rozestlané posteli ve skladu potravin.

Nová sekce populárního webu Potraviny na pranýři mapuje podniky, které potkal výše zmíněný osud. Jde o pivní bary, vietnamská a čínská bistra či klasické české hospody.

Nyní je v rubrice „pranýřováno“ 70 provozoven. Jsou v nich jak ty, které ještě podmínky Státní zemědělské a potravinářské inspekce nesplnily, tak i ty, které dostali od kontrolorů svolení znovu otevřít.

Stránky zřizované ministerstvem zemědělství u každého podniku vypočítávají důvody, proč ji inspektoři zavřeli. K tomu správci webu připojují i fotografie pořízené na místě.

Není to pěkný pohled: špína a plíseň v kuchyních, kusy jídel naházené na zemi, stopy po myších a další nepříjemnosti, po jejichž zhlédnutí může člověka přejít chuť na oběd. 

Některým provozovnám také inspektoři vytýkají to, že si tam lidé zřídili ležení či je prostě využívají i jinak než pro výrobu jídel a servírování pití. Dlužno však také podotknout, že u řady hospod a bister je z uveřejněných dat vidět, že své chyby dokázaly napravit i během jediného dne.

Lidovky.cz
V. Grycz Fuj horší jak za rudochů. 15:19 2.4.2015
J. Novák 567 O tom žádná... 4:35 4.4.2015