24. listopadu 2013 11:19 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Inspekce stahuje polské oplatky z Tesca, je v nich stokrát více arašídů

Potravinářská inspekce nařídila prodejnám Tesco stáhnout polské oplatky Wafers chocolate & hazelnut Oatland.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Potravinářská inspekce nařídila prodejnám Tesco stáhnout polské oplatky Wafers chocolate & hazelnut Oatland. | foto: SZPI

PRAHA Potravinářská inspekce nařídila prodejnám Tesco stáhnout z prodeje oplatky Wafers chocolate & hazelnut Oatland z Polska. Obsahují totiž stokrát více arašídů, než je uvedeno na jejich obalu.

Arašídy patří mezi alergenní složky a lidem, jimž působí potíže, by mohla konzumace oplatků přivodit zdravotní komplikace. ČTK to řekl mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Pavel Kopřiva.

  • Oplatky jsou s lísko-ořechovým krémem a jsou máčené v čokoládě.
  • Prodávají se v balení o hmotnosti 400 gramů a s označením data minimální trvanlivosti do 18. března 2014.

Na obalu oplatků jejich výrobce uvádí, že zboží "může obsahovat stopy jiných skořápkových plodů a arašídů." Jenže laboratorní analýzou inspektoři zjistili ve zboží množství arašídů 2324 miligramů na kilogram oplatků. Tato hodnota překračuje stokrát maximální uznatelné množství pro stopový výskyt arašídů.

Klamavě označená potravina

Tím, že výrobek obsahuje větší množství alergenní složky - arašídů, než kolik odpovídá deklaraci na obalu, nesplnil výrobce předpisy, protože se jedná o potravinu klamavě označenou, která může způsobit závažné zdravotní komplikace, uvedl Kopřiva.

Z prověřování případu vyplývá, že společnost Tesco uváděla do oběhu celkem 932 kusů závadné šarže potraviny a na základě uloženého opatření inspekcí stáhla 669 kusů výrobku. Spotřebitelé tedy odebrali 263 kusů a inspekce doporučuje všem spotřebitelům s alergií na arašídy, aby uvedený výrobek nekonzumovali. Inspekce zahájí ve věci správní řízení o uložení sankce.

Potravinářská inspekce nařídila prodejnám Tesco stáhnout polské oplatky Wafers chocolate & hazelnut Oatland.
Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!