4. května 2012 17:30 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Další nebezpečí z Polska: zelí s kyselinou mravenčí

Kysané zelí z Polska, které obsahovalo kyselinu mravenčí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kysané zelí z Polska, které obsahovalo kyselinu mravenčí | foto: Státní zemědělská a potravinářská inspekce

Pod lupu potravinářských inspektorů se dostala další potravina z Polska - tentokrát kysané zelí značky ELTOM, které obsahovalo nepovolenou kyselinu mravenčí. Distributor už výrobek stáhnul z prodeje, celkem se ho prodalo 22 kusů.

 Zelí mělo na obale uvedenou konzervační látku E 236, což je označení kyseliny mravenčí, která v potravinářství není povolena a používá se ke konzervaci krmiv pro hospodářská zvířata.  Ve výrobku bylo nalezeno 2116 miligramů na kilogram konzervantu. 

 

Kysané zelí s obsahem kyseliny mravenčí

Státní zemědělská a potravinářská inspekce vložila do Systému rychlého varování (RASFF) informaci o zjištění potraviny škodlivé pro zdraví Kysané zelí bílé ELTOM 500g, označené datem použitelnosti do 10. 07. 2012, země původu: Polsko, výrobce: Gospodarstwo Rolno Warzywne, Ježówka 83a, 32-340 Wolbrom, Polsko.

Přítomnost látky potvrdila laboratorní analýza, a proto inspekce vyzvala dovozce, společnosti Hortim - International s r.o., Ostrava – Třebovice, aby potravinu stáhnul z distribuce. Dovozce opatření splnil a stáhnul celkem 578 kusů výrobku. 

"Výrobce prokázal zásadní neznalost bezpečnostních standardů a potravinové legislativy," píše Státní zemědělská a potravinářská inspekce. "Nabízel spotřebitelům potravinu obsahující nepovolenou látku, která může poškodit poškodit zdraví a navíc to deklaroval na obalu. Z případů v posledních měsících lze dovozovat, že polské dozorové orgány nemají v současnosti bezpečnost při výrobě potravin plně pod kontrolou," shrnuje případ inspekce.

ČTĚTE TAKÉ:

rkaŠárka Bláhová

Jak naučit děti anglicky? Zkuste to během sportu nebo relaxace
Jak naučit děti anglicky? Zkuste to během sportu nebo relaxace

Hledala způsob, jak propojit učení s pohybem a naučit děti jazyk nenásilnou formou. Tereza Dědková založila před 4 lety projekt Little Bubbles, ve kterém spojila tři velké vášně: jógu, angličtinu a práci s dětmi. Jak to funguje a pro koho jsou Bublinky vhodné?