Sobota 11. července 2020svátek má Olga 17 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Jak se krade na kolejích? Více než notebooky mizí vajíčka

Studenti - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Studenti - ilustrační foto. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Téměř 71 tisíc studentů se každoročně ubytuje na kolejích. S levným bydlením, jež univerzity nabízejí, je spojená spousta polopravd - například, že chudí studenti kradou. Svědčí o tom i výpovědi studentů, které se podařilo shromáždit serveru Lidovky.cz.

"Nejčastěji kradou lidé z venku - někdo jim podrží dveře, a tak na kolej proniknou. Já naštěstí osobní zkušenost nemám. Vím ale, že jednomu mému kamarádovi ukradli notebook," popírá student Jan Indra tvrzení, že by se okrádali studenti navzájem.

Že zloději většinou nepochází z řad studentů potvrzuje i Matěj Benda z koleje Hvězda, která pojme až 1768 studentů: "Na Hvězdě se krade docela často. Mě sice neokradli, ale vím o případu, kdy zloději vylezli až do druhého patra. Tam vykopli okno, které se lehce otevřelo a krádež byla na světě."

Nejčastěji se na kolejích terčem zlodějů stává elektronika, případně peníze. Aby ne, k "povinnému" vybavení téměř každého studenta totiž patří notebook, případně počítač, jejichž ceny se pohybují od tisíců a až po desítky tisíc korun. Zloděje však lákají také mobilní telefony, sportovní vybavení, šperky či fotoaparáty.

Kolej Hvězda.

Kolej Hvězda.

"Mě závažná krádež naštěstí nepotkala, horší zážitek ale měli v sousedním pokoji. Tam někdo vypáčil okno a ukradl veškerou elektroniku," říká Zuzana Tomášková rovněž z Hvězdy.

A co vy?

Máte podobné zkušenosti? Znáte někoho, kdo se s krádežemi z prostředí studentských kolejí setkal? Pošlete nám své zážitky na internet@lidovky.cz.

Trochu jiná je situace na menších kolejích, jakou je i Budeč v centru Prahy nedaleko zastávky I. P. Pavlova. "Kolej Budeč je naštěstí malá (má asi 220 lůžek, pozn. red.), takže se tu většina lidí zná. Před několika lety se tu krádež odehrála, bylo to při kolejní párty a zřejmě si to někdo zjistil vytipoval si příležitost. Ukradl z jednoho pokoje notebook. Taky se tu stalo, že si některý ze studentů všiml na chodbě cizího člověka, který potom začal utíkat," popisuje studentka Kateřina Sýsová.

Zkušenosti z koleje Arnošta z Pardubic, která patří také k malým kolejím (má 168 lůžek), popisuje tamní vrátná: "Pamatuji si asi tři případy závažnějších krádeží, které se ale udály před delší dobou. Naposledy před dvěma lety, kdy se v době obědů ztratil notebook."

Krade se máslo, olej i vajíčka

Méně kolegiální jsou však studenti v oblasti nedobrovolně sdíleného jídla. "U nás na koleji se závažné krádeže moc nevyskytují. Problém nastává v kuchyni - máme společné lednice, ze kterých se nejčastěji ztrácí máslo, vejce a olej," popisuje Michal Bělka z Rady koleje Arnošta z Pardubic.

"Mám zkušenosti s ukradeným jídlem z kuchyňky a hygienickými potřebami z  koupelny," potvrzuje i Tomášková z Hvězdy.

Stejné téma zkoumala i nedávná studie České spořitelny. Ta tvrdí, že s krádeží se setkaly dokonce dvě třetiny studentů. Ubytování na kolejích nyní využívá podle statistik ministerstva školství 20 procent studentů, tedy přes 71 tisíc mladých lidí v celé republice.

Nejvíce studentů se ubytovává na kolejích Univerzity Karlovy v Praze, jde až o třináct tisíc mladých lidí. Následuje ČVUT, které svým studentům poskytuje více než devět tisíc lůžek. Na třetím místě je Vysoké učení technické v Brně, kde je ubytováno přes sedm tisíc studentů.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...