Středa 21. října 2020svátek má Brigita 15 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Jak sehnat peníze na vysněný dům. Zn. rychle a výhodně

Finanční poradce Partners Dominik Dřímal (vlevo) a Petr Bolf. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Finanční poradce Partners Dominik Dřímal (vlevo) a Petr Bolf. | foto: Pavel Pechoušek, Lidovky.cz

Kdyby nebylo Dominika Dřímala, finančního poradce společnosti Partners, svůj vysněný dům by Petr Bolf z Vítkova na Ostravsku nezískal tak rychle, výhodně a bez problémů. Nemovitost, kterou znal od dětství a kterou si přál koupit, by mu dost možná někdo „vyfoukl“.

K tomuhle stavení se zahradou má padesátník Petr Bolf dávný vztah. Jako malý chlapec si sem chodíval hrát. Dokonce tu i přespal. V dospělosti zkoušel původního majitele několikrát přemluvit, aby mu dům prodal, ten ale vždy odmítl… A najednou se Bolfův vysněný domek objevil v nabídce realitní kanceláře a majitel na prodej spěchal. Co teď? Kde vzít rychle hotovost, aby stavení nekoupil někdo jiný?

Řešení přineslo takzvané překlenovací financování – nápad finančního poradce společnosti Partners Dominika Dřímala.

Najděte si nejvýhodnější hypotéku na trhu ještě dnes.

Kouzlo překlenovacího financování

Cena rodinného domu, který postavili počátkem minulého století, s asi dvouakrovou zahradou byla 1 300 000 korun. Bylo jasné, že si Petr Bolf musí půjčit. Celý život se živil jako řidič kamionu a dnes, po úraze, který si způsobil motorovou pilou, pracuje jako recepční. Ne že by neměl žádné peníze, ale krátce předtím, než se naskytla možnost koupě domu snů, investoval do bytu, který zdědil po rodičích, jehož prodejní cena je nyní 700 000 korun.

Jeho problém vyřešilo překlenovací financování. To je služba určená lidem, kteří kupují nové bydlení, nemají hotovost a dočasně využijí jiné své nemovitosti k pokrytí chybějících financí.

„Pan Bolf má ještě další byt, který vlastní, a sám v něm bydlí. Společně s druhou nemovitostí v celkové ceně zhruba dva miliony korun jsme jej využili jako zástavu a získali tak 1 300 000 korun na koupi domu,“ popisuje Dřímal.

Hypotéky zdražují. Pokud přemýšlíte o vlastním bydlení, neváhejte!

Překlenovací financování v tomto případě znamená, že do dvou let od podpisu hypoteční smlouvy je pan Bolf povinen byt prodat a z utržených peněz umořit část dluhu tak, aby mohl být prodaný byt vyjmut ze zástavy, přičemž v zástavě zůstane již jen rodinný dům.

Finanční poradce Partners Dominik Dřímal (vpravo) a Petr Bolf.

Finanční poradce Partners Dominik Dřímal (vpravo) a Petr Bolf.

Úroky během překlenovacího období, tedy do prodeje bytu, činí 3,39 procenta, v anuitním splácení pak 2,59 procent p. a. Momentálně pan Bolf splácí 6100 korun a moří úroky, které mu banka vyměřila. Letos prodá jeden z bytů, který vlastní, a až vloží získanou sumu na účet, začne se mu postupně snižovat i celková dlužná částka.

A pravidelné úspory

„Klient by mohl získat i klasickou hypotéku, ale zastavil by tak oba své byty, a pokud by je chtěl prodat, musel by získat souhlas banky a splatit většinu úvěru,“ uvádí Dřímal. Pokud půjde vše podle plánu, chtěl by pan Bolf domek opravit, aby byl celoročně obyvatelný, a nastěhovat se sem. To už bude ve starobním důchodu, kdy bude využívat investic do podílových fondů, které společně s poradcem Dřímalem nastavili.

„Jedná se o formu pravidelného investování v dynamické strategii. Každý měsíc investujeme 2000 korun s předpokládaným průměrným zhodnocením 6 až 9 procent,“ říká poradce.

Splňte si své sny. Začněte investovat ještě dnes. Poradíme, jak.

Práci poradce si pan Bolf nemůže vynachválit. „Vše za mě vyběhal a dojednal mi podmínky, které se ukázaly jako nejlepší, takže jsem ušetřil. Vše navíc v době dovolených. Vím, že to nedělá zadarmo, ale najít v dnešní době člověka, který vám pomůže v takto zásadních věcech, je umění. Škoda že jsme se nepotkali dříve,“ uzavírá Petr Bolf.

RNDr. Dominik Dřímal

Dominik Dřímal

V oboru nemovitostí a finančního poradenství se pohybuje od roku 2007, zejména v Ostravě a okolí. Ve společnosti Partners působí od roku 2010. Absolvoval s červeným diplomem Ostravskou univerzitu v Ostravě a následně Franklin College v Grimsby (Anglie). Je ženatý, má 2 děti, mezi jeho koníčky patří bojové sporty, cestování, wellness.

Pavel Pechoušek

Autor

Pavel PechoušekPavel.pechousek@email.czČlánky

Vyplatí se vám refinancovat?

let % let %
Vypočítat
Zjistit více informací

Kdy se vyplatí vzít si hypotéku?

Zjistit více

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!