13. ledna 2009 11:52 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Kalousek bude řešit krizi ve sklářství

PRAHA Miroslav Kalousek nevyloučil finanční pomoc krachující skupině výrobců skla Bohemia Crystalex Trading (BCT). Ministr financí svým prohlášením reagoval na žádosti odborů i vedení BCT, jež se snaží udržet zaměstnanost ve sklářských společnostech. Ještě nedávno přitom Kalousek jakoukoli finanční pomoc odmítal.

Případná intervence veřejných prostředků na podporu provozního financování musí být podložena jednoznačnými údaji, které vyloučí prohlubování další ztráty a nenávratnost těchto prostředků.

"Pomoc je ale možná jedině za podmínky, že současní vlastníci neprodleně předloží realistický plán restrukturalizace a prodeje životaschopných segmentů společností," řekl Kalousek.

Odbory: Ze sklářů jsou nevolníci

Desítky zaměstnanců skláren
ze skupiny Bohemia Crystalex
Trading musejí podle odborového
předáka Vladimíra Kubince pracovat,
ačkoliv nemají naději, že dostanou
za práci zaplaceno.

Odboráři také nařkli stát, že se 
situaci ve sklářství nezajímá. Ten 
přitom již v říjnu loňského roku
vyčlenil čtyři miliony korun na
"na pomoc infrastruktury postiženým
regionům". Podle Kubince je to ale
málo.

Stát podle odborů může i za
současnou situaci. Prý přes různé
fondy vlastní 49 procent BCT.Dodal, že je informován o celé řadě vážných zájemců o koupi jednotlivých podniků, může však s nimi dosud jednat pouze v tom smyslu, že je odkazuje na jednání s vlastníky a věřitelskými bankami.

Zároveň Kalousek upozornil na to, že vlastníci nebyli za čtyři měsíce schopni dohodnout se na účinném restrukturalizačním plánu a zdůraznil, že stát není spoluvlastníkem společností.

Crystalex hromadně propuští, řada pracovníků odchází sama
O financování výroby v Crystalexu Nový Bor požádalo vedení podniku před týdnem poté, co muselo kvůli nedostatku prostředků rozhodnout o jejím zastavení. Až do konce loňského roku firma vyráběla, protože ji před věřiteli chránilo moratorium. Minulý týden ale musel Crystalex zastavit výrobu a ve čtvrtek dokončil vypouštění sklářských pecí. Věřitelské banky totiž v závěru roku odčerpaly veškerou hotovost z účtů podniku a Crystalex nemá z čeho financovat výrobu ani vyplácet mzdy.

Úřadům práce oznámil Crystalex hromadné propuštění 1631 pracovníků v Novém Boru, Hostomicích na Teplicku, Vrbnu pod Pradědem a Karolince na Vsetínsku.

Řada zaměstnanců ale nechce na nic čekat a sami začali hromadně odcházet.

Do dnešního dne podalo výpověď už 318 lidí. Po zkušenostech ze Světlé a Poděbrad, kde lidé marně čekali na mzdy několik měsíců, se snaží odejít co nejdříve, aby mohli žádat podporu v nezaměstnanosti a sociální dávky. Že se výrobu podaří ještě obnovit, příliš nevěří.

Crystalex je jedním z klíčových podniků skupina sklářských firem BCT, která ještě loni v září zaměstnávala na 5 tisíc lidí a předloni uskutečnila zakázky za pět a půl miliardy korun. Kvůli nedostatku provozního kapitálu je ale od 22. září v insolvenčním řízení. Sklo Bohemia ve Světlé nad Sázavou a Sklárny Bohemia v Poděbradech ukončily výrobu už loni v září a o práci tam přišlo na 2 tisíce lidí. V minulém týdnu zastavil výrobu i Crystalex. Jediným vyrábějícím podnikem skupiny jsou nyní Sklárny Kavalier Sázava.

Lidovky.cz, ČTK

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?