22. července 2011 9:50, aktualizováno  13:11 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Kalousek: VV měly šanci prosadit daň pro bohaté

Ministr financí Miroslav Kalousek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí Miroslav Kalousek | foto: ČTK

PRAHA Možnost prosadit výměnou za souhlas se sazbou daně z přidané hodnoty (DPH) ve výši 19 procent určitou formu daňové progrese promarnila nejmenší vládní strana Věci veřejné na jednání vládní koalice ve středu dopoledne, řekl ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Předseda poslaneckého klubu Věcí veřejných Vít Bárta poznamenal, že jeho strana je stále připravena jednat.

"V rámci hledání kompromisu jsem byl ochoten nějakým instrumentem po časově omezenou dobu tu progresi zvýšit," vysvětlil Kalousek.

V rozhovoru pro Hospodářské noviny prohlásil, že instrumentů, které k tomu lze použít, je celá řada. "Ne proto, že by zachránily veřejné rozpočty nebo že by měly ekonomickou logiku. Ale proto, že jsou období, ve kterých je dobré požádat lidi o vyšší míru solidarity," řekl deníku.

Ve středu o rozpočtu a variantách výše DPH jednala vláda, nakonec se ale strany nedohodly a kabinet zvolil původní model, kdy se DPH od roku 2013 sjednotí na 17,5 procentech a schodek rozpočtu bude příští rok 105 miliard korun.

PODMÍNKY VĚCÍ VEŘEJNÝCH

Tento postup, dohodnutý před měsícem v koalici, si ale příliš nepřál ani sám Kalousek, který stejně jako premiér Petr Nečas (ODS) preferoval sjednocení DPH na 19 procentech, které by umožnilo smazat dluh na důchodovém účtu a zajistilo rozpočtový deficit pod 100 miliard.

Na pondělní schůzce K9 a úterní poradě ekonomických ministrů se podle ministra financí jím zmiňovaná varianta i možnosti časové omezené formy progresivního zdanění předjednávala.

VV v té době navrhovaly, aby příjmy nad 90 000 korun měsíčně byly zdaněny 30 procenty. Ve středu na koaliční schůzce na okraj jednání vlády ale podle Kalouska VV "přišly s tím, že devatenáctiprocentní DPH je pro ně nepřijatelná".

Chceme jednat, říká Bárta

Vládní návrh na vývoj podoby DPH leží nyní v Poslanecké sněmovně. Zatím se o něm nehlasovalo, to se zřejmě stane koncem prázdnin, a je tedy možné jej měnit. Novela nyní pro příští rok počítá se dvěma sazbami ve výši 14 a 20 procent, od roku 2013 s jedinou sazbou 17,5 procenta.

"Obtížně se už ale dá mluvit o nějaké kompromisní protihodnotě," upozornil Kalousek.

Vít Bárta krátce po rezignaci

Předseda poslaneckého klubu VV Bárta zdůraznil, že strana vítá každý krok ke shodě a je připravena o něm jednat. "Daně musí být spravedlivé a nesmí jít na vrub střední třídy a nízkopříjmových skupin. Ti už odnesli většinu reforem," poznamenal.

VV: Víc peněz do našich resortů

Ani přijetí těchto návrhů ale nemusí znamenat automatický souhlas VV s devatenáctiprocentní DPH. Nejmenší vládní straně se nelíbí i některé další položky plánovaného rozpočtu.

"Pojďme nejdřív najít možnosti, jak škrtat v jiných resortech. Nejdříve je třeba hledat prostředky v neefektivitě státní správy, pak můžeme otevřít diskusi o vyšší DPH," řekl HN ministr dopravy Pavel Dobeš.

PO DANI VOLÁ ČSSD

Zleva Lubomír Zaorálek, Bohuslav Sobotka a Michal Hašek.Zavedení progresivní daně z příjmu letos kromě VV navrhla také opoziční ČSSD. Podle tehdejšího vyjádření vlády jde ale takový návrh proti programovému prohlášení kabinetu.

Sociální demokraté navrhli, aby lidé s příjmy nad 100 000 korun měsíčně platili třicetiprocentní daň z příjmu. Pro ostatní by zůstala zachována současná patnáctiprocentní daň.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...