20. srpna 2009 13:13 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Kam se vyplatí zajet si na pivo a kde je lepší mít s soudek sebou

Kde je k dostání nejlevnější pivo na světě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kde je k dostání nejlevnější pivo na světě | foto: Shutterstock

PRAHA Jak ukazují průzkumy, Češi si v krizi dokáží odepřít téměř cokoli, pivo ale ne. Více než vhod proto přichází nejrozsáhlejší databáze cen piva ve 206 zemích světa včetně Česka, kterou na britském serveru pintprice.com vytvořili sami jeho spotřebitelé.

Nejdražší státy podle průměrné ceny půllitru piva

Norsko                               176 Kč
Katar                                  174 Kč
Grónsko                             152 Kč
Guadaloupe                       145 Kč
Finsko                                143 Kč
Francie                              137 Kč
Spojené arabské emiráty  125 Kč
Džibutsko                          123 Kč
Rovníková Quinea             121 Kč
Island, Dánsko                  120 Kč
                      zdroj:pintprice.com

Vzhledem k ceně piva je tradičně finančně nejnáročnější severní Evropa. Časy, kdy zde byla konzumace alkoholu zcela zapovězena, jsou sice už pryč, státy ale stále omezují prodej a na alkohol také uvalili vysokou spotřební daň. Jedno pivo se tak na severu Evropy prodává okolo 150 korun.


Přestože se říká, že pivo vniklo sedm tisíc let před Kristem v Mezopotámii, v současnosti už pivaře Blízky východ moc lákat nemůže. Například v Kataru, jedné z nejrychleji rostoucích ekonomik světa, pivo koupíte v průměru za druhou nejvyšší cenu na celé zeměkouli. Nezaměstnanost je zde sice jen 0,6 procent a společně s Bahrajnem je Katar jedna z mála zemí na světě, kde se neplatí žádná daň z příjmů, za půllitr piva tady ale zaplatíte asi 174 korun.


Nejlevnější státy podle průměrné ceny půllitru piva

Tádžikistán                       7,50 Kč
Bhútán                            10,70 Kč
Kongo                             11,30 Kč
Severní Korea                11,30 Kč
Madagaskar                    11,30 Kč
Myanmar                        11,30 Kč
Panama                          11,30 Kč
Rwanda                          11,60 Kč
Filipíny                            11,90 Kč
Kazachstán                    12,20 Kč
                     zdroj: pintprice.com

Naopak nejlevnější pivo je logicky k dostání v nejchudších zemích světa. Kromě východoafrického Džibutska, kde pivo stojí asi čtyřikrát tolik co u nás, tuto praxi potvrzuje většina afrických i jihoasijských států. Do většiny těchto zemí sice běžný český turista zavítá jen málokdy, ceny jsou zde však srovnatelné s lahvovým pivem v českých supermarketech.


V Česku je podle údajů serveru průměrná cena piva asi 30 korun. Poměrně nízká cena je i jedním z důvodů, proč si Češi tradičně drží přední pozici v průměrné spotřebě piva na osobu. Loni se nás sice pokoušeli dohnat Irové, se spotřebou 130 litrů na osobu za rok ale ještě na průměrného Čecha ztrácí přes třicet litrů.

Lidovky.cz, ČTK