3. dubna 2014 14:20 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Karel Gott zažaloval stát. Chce omluvu a milionové odškodné

Karel Gott na Rock for People. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karel Gott na Rock for People. | foto: MAFRA: Radek Kalhous

PRAHA Nejpopulárnější český zpěvák Karel Gott podal žalobu na stát. Po ministerstvu financí požaduje proplatit 1,3 milionu korun za výdaje na soudní spory o několikamilionové nedoplatky na dani, které Gott před lety vyhrál. Informují o tom Hospodářské noviny.

Před lety vyměřil Finanční úřad zpěvákovi několikamilionový nedoplatek na daních. Podle Gotta však úředníci pochybili a dodatečně změnili výklad zákona. V roce 2007 pak jeho argumenty uznal i Nejvyšší správní soud. Berní úřad tak musel Gottovi většinu peněz vrátil.

Zlatý slavík však nepochodil s žádostí o proplacení výdajů, které s celým řízením měl. Podle Hospodářských novin tak Gott nyní žádá stát o 1,3 milionu korun. „Podávali jsme několik žalob, protože daně se řešily za každý rok zvlášť,“ řekl deníku zpěvákův ekonomický poradce Pavel Krist.

„Dlouhá léta složitě dokazoval, že neprávem musel uhradit významnou částku. Kdyby mu přišla oficiální omluva, k žádosti o náhradu škody by nedošlo,“ dodal Krist. Žalobu začal ve středu projednávat pražský obvodní soud, rozhodnout by o ní měl ještě během dubna.

Podle mluvčího ministerstva financí Gottovy nebyly náklady proplaceny, protože nebyl zastupován advokáty, ale ekonomickými poradci. „Pan Karel Gott požádal o náhradu škody. Pro přiznání nároku jsme však neshledali zákonné důvody,“ řekl HN mluvčí Radek Ležatka.

Gott se drží na špici domácí pop music téměř půl století. Již přes tři desítky let s menšími přestávkami pravidelně vítězí v anketách nejpopulárnějších zpěváků; Zlatým slavíkem se stal poprvé v roce 1963.

Loni se při 48. ročníku tradiční ankety z prvenství radoval již po osmatřicáté. V roce 1992 mu vydavatelství Supraphon udělilo Diamantovou desku za rekordních 13 milionů prodaných nosičů. Své daňové pžiznání před lety označil za „velkou vědu“, neboť mu chodí řada honorářu ze zahraničí, tantiémy i příjmy z prodeje desek.

Lidovky.cz

ZE ŽIVOTA: Jak to vypadá, když hlídá táta
ZE ŽIVOTA: Jak to vypadá, když hlídá táta

Jak to u vás vypadá, když dáte dětičky na hlídání tátovi?