Neděle 24. září 2023, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Použil ho Gott i Topolánek. Kdy začal vztyčený prostředníček urážet?

Magazín

  9:00
Vztyčený prostředníček. Gesto, které zdomácnělo i v české politice, lépe řečeno mezi poslaneckými lavicemi. Zná ho téměř každý, co ale znamená? A kdy se stalo urážlivým? Na to se ptal zpravodajský server BBC News.

Karel Gott ukazuje svým nepřátelům prostředníček foto: Lidovky.cz

Veřejný intelektuál vyjadřující pohrdání naprázdno tlachajícím politikem sáhne po důvěrně známém gestu. Vztyčí prostřední prst a prohlásí: "Tohle je velký demagog." Tahle epizoda se neodehrála při politické debatě v New Yorku ani v Londýně, ale v Aténách čtvrtého století před naším letopočtem, když filozof Diogenés sdělil skupině návštěvníků, co přesně si myslí o řečníku Démosthenovi.

Prostřední prst vztyčený tak, že ostatní prsty jsou schované pod palcem, je tudíž zdokumentován coby vyjádření urážky a znevážení už více než dvě tisíciletí. Dávní řečtí filozofové, latinští básníci, vojáci, sportovci i popové hvězdy, školáci, podráždění policisté i ustrašení programoví ředitelé - ti všichni jsou si vědomi toho, jakou specifickou moc urazit a pobouřit má tohle prosté gesto.

Prostředníček ve sněmovně...

Vztyčený prostředníček se mezi českými poslanci, tak že to zachytila média, objevil celkem třikrát.

'Kalousku, jsi jednička' (2. února 2007)

V únoru 2007 kritizovali opoziční poslanci neúčast ministrů na jednání sněmovny. Tehdejší premiér Mirek Topolánek (ODS) reagoval po svém: ukázal jim vztyčený prostředníček. Proslulo však hlavně jeho vysvětlení. Gesto prý adresoval ministru financí Miroslavu Kalouskovi (tehdy KDU-ČSL). "Šlo o naši neverbální komunikaci, znamená to 'Kalousku, jsi jednička'," vysvětlovali tehdy společně. Více čtěte ZDE.

Miroslav Kalousek a vztyčený prostředníček ve sněmovně

Kalousek kontra Rath (17. prosince 2008)

Topolánkovo sněmovní gesto si o téměř o dva roky později půjčil právě Kalousek. Reagoval tak na zmínku poslance Davida Ratha (ČSSD). "Kalousek je živoucím důkazem, že naše zdravotnictví se o choromyslné stará nedostatečně," zmínil Rath ve své řeči. Na oplátku mu Kalousek ukázal vztyčený prostředník. Není však jisté, zda šlo jako v prvním případě o "neverbální pochvalu" řečníka.

Proti obstrukcím prostředníček (4. listopadu 2011)

Během loňských obstrukcí, kdy ČSSD blokovala přijetí vládních reforem, ukázal vztyčený prostředník i Vít Bárta (VV). A to právě ve chvíli, kdy šéf sociálních demokratů Bohuslav Sobotka předkládal návrh na další přerušení schůze. "Pokud mne fotografové při něčem takovém nafotili, tak to je momentka, která toto symbolické gesto možná znázorňuje, ale ne proto, že bych něco takového ukazoval, ale proto, že jsem při gestikulaci či zdůraznění hovoru náhodou zvedl prst," vysvětloval později Bárta. Více o trestu pro Bártu najdete ZDE.

Falické gesto staré tisíce let

"Jde o jedno z nejstarších známých urážlivých gest," řekl antropolog Desmond Morris. "Prostředníček je penisem a skrčené prsty po obou stranách varlaty. Když tohle uděláte, ukážete druhému falické gesto. Říkáte 'tohle je penis' a ukazujete ho lidem, což je velmi primární projev." Římané měli pro toto gesto vlastní pojmenování: digitus impudicus - tedy hanbatý, necudný či urážlivý prst. V epigramech římského básníka Marka Valeria Martialise například postava, která se vždy těšila pevnému zdraví, ukazuje vztyčený prst třem doktorům.

20.3.2010 Prostředníček pro Paroubka přišli zvednout odpůrci, kterým jeho papalášství lezem krkem. Velice osvobozující gesto.

Římský historik Tacitus napsal, že příslušníci germánských kmenů ukazovali prostředníček postupujícím římským vojákům. Ale už před nimi dávní Řekové používali vztyčený prostřední prst coby odvolávku na mužské genitálie. V roce 419 před naším letopočtem dramatik Aristofanés žertuje na téma postavy gestikulující nejprve prostředníčkem a poté i orgánem, který představuje.

Ovšem původ tohoto gesta se může táhnout ještě dál: samečci jihoamerických opiček kotul veverovitý jsou známí gestikulací ztopořeným penisem, dodal Morris.

...i v showbusinessu:

Gottův vzkaz nepřejícím (29. října 2009)

Karel Gott ukazuje svým nepřátelům prostředníček

Překvapivě se zachoval několikanásobný zlatý slavík Karel Gott. Po kritice, že od prezidenta republiky získal Medaili za zásluhy, poslal nepřejícím jasné gesto. Zpěvák v krátké reportáži televize Prima nejprve políbil prezidentskou medaili a poté směrem ke kameře vztyčil prostředníček. Více si přečtěte ZDE

Britové ukazují prsty dva. Lučištníkům chtěli useknout prsty

Do USA se ztopořený prostředníček podle Morrise dostal pravděpodobně s italskými imigranty a jeho použití je zdokumentováno už v roce 1886, kdy ho nadhazovač baseballového týmu Boston Beaneaters na společné týmové fotografii ukazuje soupeřům z týmu New York Giants.

Francouzi mají vlastní falické gesto, dodal Morris. Používají k němu celou paži zalomenou v lokti hřbetem ruky ven, přičemž druhá ruka pleskne nebo sevře místo nad loketní jamkou.

A britské gesto se dvěma prsty a dlaní obrácenou k sobě je "dvojitý falus", upřesnil antropolog. Ačkoli historici stále diskutují o jeho původu, podle legend se "dvojitý falus" poprvé projevil v roce 1415 v bitvě u Agincourtu.

Tady prý britští vojáci ukazovali dva prsty Francouzům, kteří hrozili, že zajatým lučištníkům useknou dva prsty, aby už nemohli střílet šípy. A Britové jim ukazovali, že oni ještě mohou.

Gesto, které překonalo kulturní i jazykové bariéry

Zdvižený prostředníček pro Paroubka

Urážlivý význam vztyčeného prostředníku, zdá se, překonal kulturní, jazykové i národní hranice a v současnosti je k vidění během pouličních protestů, na fotbalových hřištích i rockových koncertech po celém světě.

 

Autor:

Antikoliková lahev MAM zdarma! Zapojte se do testování a podělte se o zkušenosti
Antikoliková lahev MAM zdarma! Zapojte se do testování a podělte se o zkušenosti

Vyzkoušejte novinku od MAM antikolikovou lahev, která díky své konstrukci snižuje výskyt koliky a podělte se o své zkušenosti s našimi čtenáři. Jak...